Devojke na jugu Srbije prvi put rađaju sa 26, a na Vračaru sa 33 godine: U brak ulazimo sve stariji i duže živimo s roditeljima

Muškarci pred matičara staju, u proseku, sa 34 godine, a žene sa 31

  • 7

Žene na jugu Srbije rađaju prvo dete sa 26 godina, a na Vračaru sa 33 godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Prema službenim podacima, pomera se i starosna granica, i u brak se ulazi sve kasnije, a kasnije se i dobija potomstvo. Muškarci pred matičara staju, u proseku, sa 34 godine, a žene sa 31. Samo pet godina ranije muškarci su u brak ulazili sa 33 godine, a žene sa 29.

Psiholog Branka Tišma kaže da je jedan od razloga što se mladi sve kasnije odlučuju za brak ekonomska nesigurnost, ali su, primećuje i zanemarene tradicionalne vrednosti.

Većina mladih parova nastavlja da živi s roditeljima pod jednim krovom Foto-ilustracija: Profimedia

- Mladi kasno dobijaju posao i jako dugo žive sa svojim roditeljima. Kada bi ušli u brak, morali bi da žive sa svojim roditeljima u malim stanovima, i da i dalje budu izdržavana lica. To nije zgodno - kaže Tišma za Tanjug.

Tokom prošle godine u Srbiji, prema statističkim podacima, zaključeno je 36.047 brakova, što je za skoro 1.000 manje nego pre dve godine.

Takođe, sve više mladih nastavlja školovanje, završava fakultete, a kada se i zaposle obično imaju klizno radno vreme i nemaju previše vremena za druženje, te veze danas lako pucaju.

Srbi sve kasnije dobijaju potomstvo Foto: Pixabay.com

- Veze su danas drugačije nego što su bile ranije. Druge norme i vrednosti su ušle u njihove živote, tako da brak nije trenutno jedna od cenjenih vrednosti, da bi tome težili. A oni koji vrednuju brak, vrlo često nisu u situaciji da ga formiraju - pojasnila je Tišma.

Matičar Nemanja Đurović, počeo je da radi pre 15 godina i kaže da je danas manje venčanja nego u tom periodu.

- Promenila se i starosna granica mladenaca. U ovom trenutku možemo reći da na Zvezdari mladi u brak ulaze posle tridesete godine, kada zagaze u četvrtu deceniju - kaže Đurović.

I države blagostanja imaju problem sa "belom kugom"

Ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović potvrđuje, pozivajući se na analize i istraživanja, da mladi u Srbiji odlažu brak i rađanje dece.

Slavica Đukić Dejanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- I odluka o rađanju prvog deteta se odlaže - kaže Đukić Dejanović.

Ukazuje da ekonomska nesigurnost nije jedini razlog za taj fenomen, te ukazuje da se u celoj Evropi beleži manji broj brakova.

I države blagostanja, kaže, imaju problem sa "belom kugom". Dodaje da mladi moraju biti u fokusu lokalnih samouprava, te da je važno usklađivanje rada i roditeljstva.

Kako bi finansijski pomogla parovima sa decom, država danas za svako rođeno prvo dete izdvaja jednokratno 100.000 dinara, za svako drugo 10.000 dinara mesečno - dve godine, za treće 12.000 dinara - 10 godina, četvrto 18.000 - 10 godina.

Srbija nije jedina zemlja gde se mladi sve kasnije odlučuju za brak i sve kasnije dobijaju potomstvo.

Slično je i u zemljama regiona. U Hrvatskoj, na primer, muškarci pred matičara odlaze u proseku sa 31,3 godine, a žene sa 29.

U Crnoj Gori žene se u proseku udaju sa 28, a muškarci sa 31,5 godina, a "najmlađi" su bračni parovi u BiH, gde se žene u proseku udaju se 26, a muškarci sa 29 godina.

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Molim lepo

    16. novembar 2018 | 14:53

    Zahvalite privatnicima i minimalcu.

  • Peki 16 11 2018

    16. novembar 2018 | 17:23

    U ovoj državi kakva jeste veliki rizik se ženiti nikakve sigurnosti nema kako da se žene i stvaraju porodicu sa minimalnim primanjem i radom svaki dan po ceo dan ko da vaspitava tu djecu kad roditelji nemogu da stignu radeći svaki dan gospodo u ovoj državi kakva jeste nebi mi palo napamet da se ženim i stvaram djecu

  • Тодорић

    23. decembar 2018 | 00:27

    Моја прабаба и прадеда су желели ћерку,а изродили дванаест синова док је нису добили као тринаесто дете.Сви су преживели и можете замислити прославе са породицом. Деда и бака двоје,ја једно...туга. Досадно.Тако народ изумире.Од наводне финоће.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA