Avganistanac proveo 3 godine u Srbiji, pa odlučio da pokrene biznis. Sada zarađuje, plaća stan i mašta da dovede porodicu

U Srbiji je skoro tri godine i sve to vreme mu je nevladina organizacija pružala pravnu pomoć i podršku

  • 14

Jedan Avganistanac (40), koji se u Srbiji nalazi gotovo tri godine, postao je prvi migrant preduzetnik, saopštio je Centar za pomoć tražiocima azila (APC).

Ovaj čovek ne živi u prihvatnom centru, već sam iznajmljuje stan, radi kao prevodilac i mašta da u Srbiju dovede i porodicu.

Avganistanac, koji govori sedam jezika, azil u Srbiji dobio je u postupku u kojem su ga zastupali pravnici APC, uz čiju pomoć je ostvario i pravo da osnuje preduzetničku radnju za pružanje usluga prevođenja.

- U Srbiji je skoro tri godine i sve to vreme mu je APC pružao pravnu pomoć i podršku - od ostvarenja prva na ličnu kartu, prava na rad, dobijanja azila, a onda i lične radne dozvole za samozapošljavanje, te započinjanja sopstvenog biznisa i upisa preduzetničke radnje u Agenciju za privredne registre Republike Srbije - navodi se u saopštenju.

APC je dodao da je on Avganistan napustio veoma mlad, da se vraćao nekoliko puta i pokušavao da ostane, ali je zbog problema vezanih za osvetu, otimanje imovine, kao i progon od talibana koji su mu ugrožavali život, odlučio da definitivno pronađe dom na nekom sigurnom mestu i da je odabrao Srbiju.

- Živi kao podstanar, odlično se slaže sa stanodavcem, uspostavlja prijateljstva, ovladao je osnovama srpskog jezika, a ljudi ga jako cene. U Avganistanu ima porodicu, ženu i petoro dece i mašta da ih dovede u Srbiju, jer sada, pošto je dobio azil ima pravo na spajanje porodice. Kroz samozapošljavanje, koncept integracije dobija održivu dimenziju, jer izbeglice nisu na teretu društva i države već u stanju da sami snose sopstvene troškove, plaćaju poreze i doprinose državi, te postanu punopravni građani našeg društva - navela je ta organizacija.

Centar za zastitu i pomoć tražiocima azila je lokalna srpska neprofitna i profesionalna ogranizacija koja od nastanka azila u Srbiji pruža pravnu, psihosocijlanu i integracijsku pomoć azilantima i izbeglim licima u Srbiji.

(Telegraf.rs/Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sasa

    17. februar 2019 | 14:12

    E Srbijo imas problema sa siptara a uvozis ih jos i dajes im pravo za rad pa smo posle manjina

  • RICINUS

    17. februar 2019 | 14:43

    Neka on usrećava svoju državu dosta je takvih usrećivaća srbije

  • Marijana Bakov

    17. februar 2019 | 14:48

    Mi se druskane ne zakopcavamo na ledja .Kako da ne da je osveta u pitanju pobili bi ti zenu i decu bez pardona.Srbi pamet u glavu jer kada nas divlji psi pojure mi nemao gde.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA