≫ 

Ovako izgleda spomenik Stefanu Nemanji: Simbol stvaranja srpske države stiže uskoro iz Rusije

Vrh mača na monumentu koji će se naći na Savskom trgu biće na visini od 23 metra

  • 17
Spomenik Stefanu Nemanji Foto: Večernje novosti

Do kraja ovog meseca iz Podmoskovlja bi trebala da krenu četiri velika kamiona u kojima će biti delovi spomenika Stefanu Nemanji koji će krasiti Savski trg u Beogradu.

Čuveni ruski skulptor Aleksandar Julijanovič Rukavišnikov, zajedno sa svojim mnogobrojnim saradnicima, dovršava spomenik napravljen u bronzi koji će zatim biti prerezan na delove kako bi se lakše dopremio do Srbije i ponovo sklopio, ispoliran i patiniran.

Kako idu poslednji radovi uverio se i generalni sekretar predsednika Srbije, Nikola Selaković, koji je od početka bio u najužem timu realizacije tog projekta, pa je zajedno sa njim dopisnik "Novosti" posetio Solnečnogorsk, udaljen 75 kilometara od Moskve, gde u jednoj od bivših sovjetskih metalskih fabrika radi cela četa saradnika skulptora Rukavišnikova.

Vrlo ljubazni i neposredan umetnik pokazao je proces izrade spomenika, počevši od livnice pa do sklapanja. Delovi od kojih će na kraju biti sklopljen izliveni su po italijansko-beloruskoj tehnologiji. Na spomeniku Nemanji stalno je u livnici radilo desetak ljudi.

Spomenik Stefanu Nemanji Foto: Večernje novosti

- Zaista je ogroman posao, pa sam na njemu angažovao oko sto ljudi. Sa mnom su radili i moji bivši učenici. Uveren sam da smo napravili interesantan i lep spomenik. I sada predstoji nimalo lagan zadatak da se delovi spomenika prebace do Beograda, a zatim sledi finale, ponovno sklapanje i postavljanje na predviđenom trgu. Da bi tako visoka skulptura bila stabilna, unutar nje će biti jaka čelična konstrukcija - priča Rukavišnikov.

Najviša tačka spomenika će biti podignuti mač na 23 metra. Glava srpskog vladara doseže 21 metar, što govori o tome da će dominirati tim lepim trgom. Organizatori konkursa postavili su zadatak da Nemanja bude izvajan kao čovek srednjih godina odeven u stilu vremena u kojem je živeo. Pošto nisu sačuvani portreti iz njegovog zrelog perioda, već isključivo iz monaškog života, kada se predstavlja kao monah Simeon, ruski skulptor je po svom viđenju, na na osnovi crta lica Nemanjinih potomaka, napravio lik osnivača srpske države. Podignuti mač u desnoj ruci simbolizuje njenu samostalnost.

"Desna ruka" Rukavišnjikova, simpatični Osetin Alan, kaže da je za spomenik potrošeno čak 80 tona bronze i oko 300 tona različitih materijala.

- Sada za svaki deo treba da se napravi carinska dokumentacija, a onda će specijalisti odabrati kamione i maršrutu kojom je najbolje i najsigurnije da spomenik bude dovezen do Beograda.

VLADAR NA NAPUKLOM VIZANTIJSKOM ŠLEMU

Selaković navodi da se u Beogradu intenzivno radi na tome da otkrivanje spomenika, za čije je podizanje ideju dao predsednik Aleksandar Vučić, bude u proleće 2020. U pripremi terena mora se voditi računa o tome da se pod zemljom na tom trgu nalaze cevovodi i druge instalacije, a jednog dana bi tuda trebalo da prođe i linija metroa.

Spomenik Stefanu Nemanji Foto: Večernje novosti

Spomenik neće imati uobičajeni postament. Figura Nemanje u carskoj odori iz tog vremena stajaće na napuklom vizantijskim šlemu koji se na četiri kraka oslanja na zemlju. U tom donjem delu spomenika ima mnogo simbolike koja pokazuje kontinuitet srpske kulture koja se rodila iz vizantijske.

- Kad bude montiran u Beogradu, posetioci će se, zaista, uveriti da to nije klasičan spomenik, jer će na reljefima moći da vide na umetnički način prikazano stvaranje srpske države - ističe Selaković.

To što je carsko žezlo kipar obložio vinovom lozom, takođe je simbolično. Na četiri velika reljefa koje je napravio Rukavišnjikov posetioci će moći da vide najvažnije momente porodice Nemanjić - od srpskih ratova pa do porodičnog stabla velike dinastije.

Spomenik Stefanu Nemanji Foto: Večernje novosti

- Verujem da će se spomenik svideti našim građanima upravo zato što nije klasičan i takav Srbija do sada nije imala. Zašto Srbi nisu ranije podigli spomenik Nemanji moglo bi dugo da se priča. Ali najvažnije je da će taj simbol stvaranja srpske države ulepšavati Beograd, i da će ga rado posećivati i gosti iz inostranstva kojih je iz godine u godinu sve više - rekao je generali sekretar predsednika Republike.

(Telegraf.rs/Večernje novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rs

    14. avgust 2019 | 20:23

    Mi imamo prebogatu istoriju u odnosu na jadnike terorističke koji nemaju ništa

  • Тодорић

    14. avgust 2019 | 20:31

    То би требало назвати културним спомеником,јер не подсећа на споменик који нам изругује господина Павла...

  • ANKA

    14. avgust 2019 | 19:59

    Moze I jeste samo nas SRPSKI!!!A,svi koji pokusaju da svojataju bilo sta sto je SRPSKO pokusavaju da prisvoje svoje korene ali ne ide to tako!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA