74 evra prosečan mito u Srbiji: Korupcija je rak-rana zdravstva, a koje su još profesije u toj grupi

- Građani generalno osuđuju korupciju u zdravstvu i čak 70 odsto se slaže sa tvrdnjom da su mito i korupcija rak-rana našeg zdravstva. Gotovo dve trećine građana - 63 odsto, smatra da piće, kafa ili bombonjera koji se daju lekarima ili medicinskim sestrama nisu mit - navodi se u istraživanju u sklopu projekta "Prevencija i borba protiv korupcije"

  • 23

Prosečan iznos mita koji su građani Srbije davali tokom prošle godine iznosio je 74 evra, a kao profesije najpodložnije koruptivnim radnjama Srbi vide lekare i policajce, dok su odmah iza njih službenici državne administracije i carinici, navodi se u istraživanju koje je urađeno u sklopu projekta "Prevencija i borba protiv korupcije", koji finansira EU.

Istraživanje koje je sprovedeno prošle godine pokazalo je da su za 71 odsto građana političke partije i dalje korumpirane, dok 63 odsto njih ima takav stav o zaposlenima u institucijama pravosuđa, prenosi "Politika".

- Građani generalno osuđuju korupciju u zdravstvu i čak 70 odsto se slaže sa tvrdnjom da su mito i korupcija rak-rana našeg zdravstva. Gotovo dve trećine građana - 63 odsto, smatra da piće, kafa ili bombonjera koji se daju lekarima ili medicinskim sestrama nisu mit - navodi se u istraživanju.

Najkorumpiraniji među radnicima u zdravstvu su, prema mišljenju ispitanika, lekari, dok su na drugom mestu radnici RFZO, dodaje se u istraživanju.

Kada je reč o obrazovanju, svaki treći ispitanik smatra da su profesori na fakultetima i u višim školama korumpirani, dok 29 procenata anketiranih veruje da među zaposlenima u Ministarstvu obrazovanja ima prilično ili veoma mnogo korupcije, što, kako navodi "Politika", predstavlja napredak u odnosu na istraživanje koje je sprovedeno 2015. godine.

Broj građana koji su indirektno imali iskustvo sa korupcijom povećao se sa 20 odsto, koliko ih je to izjavilo u anketi 2015, na 25 procenata u poslenjem istraživanju u sklupu projekta "Prevencija i borba protiv korupcije".

Kada je reč o direktnom iskustvu sa korupcijom, taj procenat se sa osam odsto iz 2015, povećao na 11 procenata u istraživanju od 2018, prenosi "Politika".

(Telegraf.rs/ Politika)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • gile

    19. septembar 2019 | 08:15

    Na prvom mestu i najbitnijem je rak rana naseg sistema i drustva a to je sudstvo, koje uvek vesto izigrava i izbegava reforme jer im ogranicava i prekida visedecenijski nacin funkcionisanja i saradnje sa onima koji su mocni i imaju novca da budu povlasceni a sudije nemaju odgovornost kada naprave takve ustupke.

  • Bela crkva

    19. septembar 2019 | 08:23

    Lekari su definitivno najgori, njihovo "dobar dan" kosta 50-100e, a gde su pokloni, pica, prasici, jagnjici itd. Nece ni da te pogledaju i u stanju su da potpune zanemaruju pacijenta, ukoliko neko iz njegove porodice ne donese novac, nakon prvog razgovora sa istim. Katastrofa, a da ne pricam samo kakva su banda sa onim " to i to snimanje se ceka oko 6 meseci, ali mozete kod mene ili mog kolege privatno itd" . STRASNI SU I TOTALNO BEZOBZIRNI PREMA SVAKOME, ne kazem da su svi, cast izuzecima ali velika vecina je katastrofa!!!

  • Zd.radnik

    19. septembar 2019 | 08:55

    Ne treba nikome nista dati.Na zapadu se ne daje ni bonbon.Ja sam med.sestra radila u Srbiji i ne treba nikome nista dati Gde to pise?Kolika plata je tolika,niko ne treba da te potplati za posao.Toliko od mene,rad, red i disciplina.Pozzz

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA