Britanac o smrti srpskog novinara na KiM: Poručili su da će ga srediti, sutra je bio ubijen

Brajan Anderson ispričao je kako je novinar Aleksandar Simović otet i ubijen 1999. godine u Prištini

  • 2
Otmica, Pristina Foto: Tanjug/Sava Radovanović, Profimedia

Višestruko nagrađivani britanski urednik Brajan Anderson svedočio je za dosije Udruženja novinara Srbije (UNS) o poslednjim trenucima sa novinarom švajcarskog radija Medija ekšen internešenal, Aleksandrom Simovićem, koji je otet i ubijen 1999. u Prištini.

Anderson je ispričao za UNS da je jedne večeri sedeo u baru u Prištini sa svojim prijateljima Albancima, sa kojma je radio u Skoplju, i Simovićem, koji je "govorio glasno srpski", kada su ljudi za obližnjim stolom pozvali devojku iz Skoplja da dođe do njih.

- Vratila se preplašena - naveo je Anderson dodajući da je devojka rekla nešto poput: "Poručili su da će ga srediti", misleći na Simovića, kojeg su zvali Aleks.

Sutradan je, kako je naveo, u srpski studio Medija ekšen internešenal došao otac Simovića i rekao: "Aleks je ubijen".

- To je bilo nekoliko dana nakon što sam došao na Kosovo. Ne sećam se detalja te večeri. Imam samo snimak pevačice u baru, jer mi je devojka iz Skoplja rekla da ne snimam druge ljude, pošto su verovatno bili u OVK - navodi Anderson i dodaje da ga niko do sada nije pitao da govori o ovoj temi, pa ni tužilaštvo.

Prema obaveštajnim podacima UNMIK-a Simović je kidnapovan 21. avgusta 1999. u kafiću Pikaso (Picašo) u Prištini.

UNS napominje da se Andersonova sećanja podudaraju sa opisom iz dokumenata UNMIK-a i navedenim događajima od 20. avgusta 1999. godine u džez klubu "Cafa" (Qafa).

Anderson je na KiM prvi put došao u avgustu 1999. na poziv švajcarske nevladine organizacije Medija ekšn internešanal, da napravi dva radijska studija za proizvodnju informativnog programa, na albanskom i srpskom jeziku i obučavao mlade novinare i producente.

Među njima je bio još jedan novinar za kojim se traga, Marjan Melonaši, a Anderson je ispričao šta se dogodilo kada se jedne večeri vozio sa Melanošijem njegovim kolima.

- Izašao je da kupi ćevape. Vratio se i kazao: ''Ovaj čovek mi je rekao da zna ko sam i da će me srediti" - rekao je Anderson.

On je dodao da je napustio KiM u septembru 1999. godine, dok su Melanoši, Olivera Bernardoni i još jedan njihov kolega ostali da rade.

- Kada sam se vratio 2000. godine čuo sam šta se dogodio sa Marjanom - rekao je Anderson.

On je dodao da su albanski novinari u Prištini, za koju kaže da je ličila na smetilište, mogli da prave programe i putuju, dok su Srbi bili uplašeni i on je morao da ih vozi.

- Kupovao sam im hranu, jer su se plašili da napuste zgradu radija. Osetio sam mržnju u vazduhu. Mogli ste da je osetite više od bilo čega - ispričao je Anderson.

Pre odlaska na KiM, Anderson je bio šef programa radio stanice u Škotskoj i radio je u Kini, a nakon odlaska sa KiM, radio je u Južnoj Africi, Bocvani, Avganistanu i Uzbekistanu.

Danas živi u Škotskoj i ureduje sajt www.simplifeye.co.uk.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boba

    24. septembar 2019 | 00:35

    Poci aj u miru Sasa!!!

  • Vidivdan

    24. septembar 2019 | 11:03

    O ubijenim i nestalim na Kosovu i Metohiji od strane šiptara i NATO agresora, treba stalno pisati! To je najveće zlo koje se učinilo krajem 2o.veka, a koje još uvek traje! Ubijenim i nestalim neka im je večna slava i mir Božiji...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA