Ko želi da se doseli u ova srpska sela, dobiće besplatno renovirane kuće, kao i novčanu pomoć

Donete su političke odluke koje treba da podstaknu oživljavanje sela ovog kraja

  • 10
Banatske kuće Foto: Telegraf/D.I.

Opština Knjaževac od šezdesetih godina prošlog veka ima negativan prirodni priraštaj. Opštinske vlasti veruju da će projektom podele državnih stanova i kuća na korišćenje građanima Srbije koji žele da žive u ovom gradu, zaustaviti taj trend.

Prema popisu iz 2011. godine u knjaževačkoj Opštini bilo je nešto više od 32.000 stanovnika. Desetak godina kasnije taj broj je opao za nekoliko hiljada. Zbog svega rečenog opštinske vlasti su pored ostalih mera za povećanje broja žitelja na ovom području ponudile besplatan smeštaj svim građanima Srbije koji žele da žive u ovoj Opštini.

- Dobra ideja da se vrati omladina da se rađaju deca u tim selima da nam se pokrenu škole da bi smo pokrenuli poljoprivredu.

- Što se tiče ovih stanova ja sam prezadovoljan sa tim što se uradilo, da damo ljudima krov nad glavom - kažu anketirani.

U Opštini Knjaževac kažu da je u toku popis objekata koji su u državnom vlasništvu. Po završetku tog posla kuće i stanovi će biti renovirani i ponuđeni, besplatno, na korišćenje svim građanima Srbije.

- Mi želimo da na ovaj način uz sve mere pronatalne politike, a naveo bih: 4 hiljade evra za svaku nezaposlenu majku koja rodi treće dete. Mi želimo da povećamo broj stanovnika. U svakom selu u kome bi došao da živi jedan bračni par, to bi, možda, značilo još nekoliko dece u tom selu, to bi značilo i opstanak tih naših sela - kaže Milan Đokić, predsednik Opštine Knjaževac.

U Knjaževcu kažu da je ova javna pozivnica dobra osnova za sveukupan razvoj, tim pre što će budući stanovnici ove opštine imati mogućnost zaposlenja kako u industrijskom tako i u poljoprivrednom sektoru.

(Telegraf.ts/RTS)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mita

    13. decembar 2019 | 17:45

    Sirotinji ne treba davati milostinju, treba im dati posao od kog mogu da zive i planiraju svoju buducnost. Ne znam kako je u drugim gradovima u Jagodini se u drzavnim institucijama nasledjuje ovako: Kad roditelj zaposlen u SUP-u ode u penziju radno mesto nasledjuje dete, taj princip je praksa i u opstinskoj upravi, standardu, elektrodistribuciji, bolnici, sudstvu... Svi ostali koji nemaju obezbedjeno mesto za zaposlenje odlaze iz Jagodine. Za 20 godina u Jagodini ce ostati samo penzioneri drzavnih upravnih institucija i njihovi potomci.

  • 👤

    13. decembar 2019 | 16:10

    Све је то супер, али није само добити кућу, па хајд' рађај децу. Није мала ствар кров над главом свакако, али шта ћемо са тим што нам је пољопривреда систематски уништена, што увозимо и оно што можемо да произведемо за извоз, што нам је пољопривредни производ неконкурентан, иако је кудикамо квалитетнији од оног из ЕУ, што смо у обавези да купујемо ГМО семе, да увозимо стоку, јер нам је и производња овог пољопривредног производа неконкурентна. Иза пољопривреде мора да стане држава, а не да јој увози конкуренцију из ЕУ зарад бајки које се неће остварити. Стопирати увоз онога што можемо сами да произведемо и извеземо. Шта би са оном крилатицом да Србија може да храни пола Европе?

  • Rastko

    13. decembar 2019 | 16:07

    Svako selo neka vrati svoje odbegle i eto resenja za ozivljavanje sela bez da trosite pare iz budzeta.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA