Kopaonik je posle 21 godinu konačno čist od kasetnih bombi: Zbog njih je četvoro ljudi poginulo

Tokom svih ovih godina, otežavajuća okolnost pri deminiranju je kopaoničko bogatstvo rudom, te su uređaji koji detektuju metal vrlo ograničene upotrebne vrednosti

  • 1
Kopaonik, uništavanje kasetnih bombi Uništavanje kasetnih bombi Printskrin: Youtube/Boban Kurandić

Posle 21. godinu Kopaonik je konačno čist od kasetnih bombi koje su zaostale od NATO bombardovanja 1999. 

Na južnom obronku Pančićevog vrha, 18.8.2020. godine uništene su pronađene kasetne bombe i sa ovim projektom Kopaonik na teritoriji uže Srbije je postao bezbedan.

Na kosovskom delu (teriorija opštine Leposavić), procenjuje se da je ostalo još oko 30 hektara terena koje je potrebno deminirati.

Ostali delovi Kopaonika uključujući i ski staze su odavno očišćeni. Nakon čišćenja neeksplodirane kasetne municije sa ove površine, otklonjena je opasnost za ljude i životnu sredinu, što će doprineti povećanju bezbednosti svih posetilaca Nacionalnog parka Kopaonik, kao najvećeg turističkog centra za zimske sportove u Srbiji, piše Infokop.net.

Prema rečima Bobana Kurandića, tehničara telekomunikacija kontrole letenja na Pančiću, do sada je otkriveno više eksplozivnih naprava i detonatorskih upaljača.

Posle kompletne markacije izvršilo se njihovo aktiviranje. Nakon toga ostao je samo manji deo minskog polja koji je na teritoriji Kosova i Metohije (opština Leposavić), dok će deo Kopaonika koji je u užoj Srbiji (opštine Raška i Brus) biti potpuno čist od mina.

Čišćenje "kosovskog" dela zavisiće isključivo od želje i volje KFOR-a za deminiranjem, završava priču Kurandić.

Projekat finanansira Vlada Republike Srbije i USA pod pokroviteljstvom ITF fondancije iz Slovenije, a izvodjač radova je firma "STOP MINES’’ sa Pala sa ekipom najiskusnijih deminara na Balkanu.

Tokom svih ovih godina, otežavajuća okolnost pri deminiranju je kopaoničko bogatstvo rudom, te su uređaji koji detektuju metal vrlo ograničene upotrebne vrednosti.

Na Kopaonik je tokom NATO agresije bačeno 17 kontejnera bombi od kojih svaki sadrži po 350 kasetnih bombi, a do sada je, u eksplozijama kasetnih bombi, život izgubilo 4 osobe, a više njih je teško povređeno.

Život su izgubili:

1999. godine Mladen Stojanović, pripadnik MUP-a Srbije,

2012. godine Nebojša Milić, stariji vodnik prve klase 98. vazduhoplovne brigade,

2012. godine Slaviša Marković, vodnik prve klase 204. vazduhoplovne brigade i

2012. godine Rade Alempijević, deminer iz Šida.

2012. godine, u spomen ovim hrabrim ljudima koji su život izgubili da bi se mi danas bezbedno kretali Kopaonikom, Ministarstvo odbrane Republike Srbije podiglo je spomenik na vrhu Suvo rudište pod nazivom "Otrgnuti od zaborava".

Na ovoj lokaciji, svakog avgusta, održava se pomen u znak sećanja na njihovu hrabrost i herojstvo.

Video: Nikad objavljen snimak bombardovanja Generalštaba: Marijana je sve snimila s 200 metara udaljenosti

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • JS

    15. septembar 2020 | 11:15

    Odlična vest. Najzad je sve mirno. 😀 Najviše će se obradovati novi graditelji i vlasnici terena. Bez bojazni mogu da dižu kule, na našem, valjda vlasništvu.😢😢😢

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA