≫ 

Dragan iz Čačka jedini je vozač rikše u zapadnoj Srbiji: Zbog Džekija Čena ostvario dečački san

- Kao mali gledao sam film Džekija Čena u kom on vozi rikšu i to mi je ostalo zauvek u pamćenju i iako sam radio druge poslove, želeo sam tim da se bavim - priča Dragan Tolić

  • 1
Dragan Tolić, Čačak, rikša Foto: RINA

Da li znate po čemu Čačak liči na Amsterdam ili Njujork? Pre mesec dana teško da biste iz cuga znali odgovor na ovo pitanje, ali zahvaljujući mladom Draganu Toliću grad na Moravi konačno, bar po nečemu, liči na ove velike metropole. On je napravio rikšu koju je prikačio na svoj bicikl i vozi Čačane po gradskom parku. Miholjsko leto svakako mu ide na ruku, pa uprkos tome što je kraj sezone, ipak ima dosta posla.

- Ljudi su na početku jako čudno reagovali kad vide rikšu u čačanskom parku. Nisu navikli na to, neki su čak i aplaudirali kad prođem nisu ni znali kako se zove, pa su govorili da vozim kočiju - kaže Dragan za RINU.

Dragan je radio kao kuvar u jednom od lokalnih restorana, ali je odlučio da da otkaz i bude među prvim vozačima rikše u Srbiji. Do sada je postojalo nekoliko pokušaja da se aktivira električna rikša u Beogradu, ali oni su propali, tako da ako je verovati evidenciji ova čačanska jedina je u Srbiji, ali i u regionu.

Nije mi cilj da se obogatim

- Kao mali gledao sam film Džeki Čena u kom on vozi rikšu i to mi je ostalo zauvek u pamćenju i iako sam radio druge poslove, želeo sam tim da se bavim. Ove godine konačno sam se osmelio da ostvarim svoje snove, prema mojim nacrtima drug je napravio celu konstrukciju za nekih dva meseca i avantura je počela. Nije mi cilj da se od ovog obogatim, ali se svakako nadam pristojnoj zaradi. Ovog leta su se Čačani sa njom upoznali, a već sledeće godine očekujem da će za mnoge od njih vožnja rikšom biti nezaobilazna - kaže ovaj mladić.

U izradu rikše uložio je oko 200 evra, a bicikl je već imao, pa za ovaj posao Dragan nije morao da investira veliki novac. Ni cena vožnje nije skupa, pa se kreće između 50 i 100 dinara za nekoliko minuta. Kaže da ne gleda na sat i da vrlo često ovu uživanciju na točkovima zna i da produži.

- Oduvek sam zaljubljenik u biciklizam, a sada sam spojio lepo i korisno. Za ovaj posao ipak je potrebna dobra kondicija, naročito ako vozite uzbrdo. Ali, kako vreme bude prolazilo biće sve lakše i lakše. Najvažnije je da je rikša napravljena tako da bude potpuno bezbedna za one koji se u njoj voze, za sada može da poveze teret oko 250 kilograma - priča Dragan.

Osim prevoza turista, rikša bi bila i odlično rešenje za saobraćajne gužve, ali o proširivanju Dragan još uvek ne razmišlja, to će kako kaže – od sledeće godine.

Proširenje posla u Ovčar Banji?

- Imam određenih poteškoća oko registracije, ali se nadam da će to uspešno biti rešeno. Ukoliko se posao proširi konkurisao bih i za neke od subvencija, kako bi jednu možda aktivirao u Ovčar banji koja je idealna lokacija za obilaženje na ovaj način - kaže Čačanin.

Rikša kao vozilo koje pokreće ljudska snaga nastala je u dalekoj Aziji, a danas je u nekim zemljama osnovno prevozno sredstvo, ali i prva tačka u turističkoj ponudi neke od eminentnih lokacija. Dragan se nada da će ova njegova zaživeti, a dok se to ne desi nema sumnje da će ovaj septembar i oktobar u Gradskom parku u Čačku imati posebnu draž uz neobičnu vožnju.

Video: Hit snimak iz Indije: Iz rikše krenuli da izlaze ljudi, prolaznici izbrojali 24

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jelena

    26. septembar 2020 | 13:03

    Podržavam proizvodnju riksi i drugih vrsta malih vozila.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA