≫ 

Jovanu rođenu sa 550 g tri puta su oživljavali: Mrvica peva i kad je najteže, a srce majke plače

Devojčica je na svet došla u 23. nedelji trudnoće i bila na neonatologiji 135 dana

  • 10
Jovana Roškar Printskrin: Budi human

Devojčica Jovana Roškar, prevremeno rođena beba, danas ima 3 godine, pleni svojom harizmom i osmehom, igra se i napreduje. Jovana je danas heroina, jer je to devojčica koja je 2017. godine rođena u 23. nedelji trudnoće, sa 550 grama i 29 centimetara.

Jokino rođenje, nažalost, nije izgledalo onako kako je njena majka Jelena maštala, i o čemu je dugo sanjala. Jelena je prokrvarila i hitno morala da bude porođena. Na svet je donela bebu tešku poput vekne hleba, i umesto da joj to bude najsrećniji dan, Jovaninoj mami je, u tim trenucima, bio najtužniji. Beba je, kako je navela Jelena, reanimirana 3 puta po rođenju.

Nekoliko dana posle rođenja, došlo je do pucanja plućne maramice. Kako je ceo organizam bio nezreo, usledile su konvulzije koje su kod prevremeno rođenih beba relativno česte, ali kod Jovane lek fenoberbiton nije delovao, pa je porodica tragala za odgovarajućim lekom.

Mesec dana posle rođenja, usledila je operacija srca, sa svega 700 grama, zatim retinopatija, krvarenje u mozgu drugog na treći stepen, herpes u likvoru mozga koji može da izazove strašne komplikacije i još jedna od mnogih dijagnoza - suva nekroza prstiju desne šake, drugog i četvrtog prsta desne šake, koja je pretila da može doći do širenja ka celoj ruci.

Jovana je tako, usled svih komplikacija, na neonatologiji provela 135 dana, ali je posle toga izašla kao pobednik koji se i dan-danas sa osmehom bori sa nizom zdravstvenih problema.

Najveći sa kojim se trenutno suočava je gnojenje prstiju desne šake.

- Nažalost, do sada niko od lekara nije shvatio ozbiljno taj problem. Uglavnom bi sanirali antibiotikom i ostavili tako kako jeste. Često sam molila da se neko zauzme da vidimo da li je genetski problem, šta se tačno desilo, da li će se nekada kasnije pojaviti na drugoj ruci, nozi. Uglavnom svi kažu: "Nije životno ugrožena", a ja se ježim na te reči - priča za Telegraf.rs njena majka Jelena Ružić.

Kako kaže, cilj im je da pronađu plastičnog hirurga koji će pomoći Joki da reši ovaj problem, kako ovoj predivnoj devojčici ne bi amputirali prste.

- Trenutno je određen snimak, čekamo da čujemo mišljenje dečijeg hirurga. Razgovarala sam sa hirurgom za odrasle, saslušao me je i objasnio: moraće da se radi hirurška intervencija, a na moje pitanje hoće li izgubiti osećaj nervnih završetaka, reko je da neće. Ovo radimo zato što moramo jer joj stvara probleme, ne zbog estetike, jer smo svesni da ne bi trebalo ništa raditi pre 18 godine, s obzirom na to da dete raste - ističe Jokina majka.

Kako dodaje, ni sama ne može da proceni koliko njenu ćerkicu boli gnojenje prstića.

- Nekada kaže da je boli, nekada ne govori ništa. Ali, neprijatno joj je sigurno, jer kada se dogodi taj problem, ona stavlja šaku u usta. Dakle, samo kada gnoje, inače nikada ovako ne stavlja prste u usta - priča Jelena i dodaje da pokušava da zakaže i konsultaciju sa doktorom u Parizu, a čija se ordinacija bavi isključivo plastičnom hirurgijom šaka i stopala kod dece.

Jovana ima kašnjenje za vršnjacima od nekoliko meseci, pre korone je to bilo oko 6.

- Nažalost, termina u državnim ustanovama nema, prepuštena je mami koja uči preko interneta i trudi se da sa njom radi, jer Jovana sa mnom provodi 24 sata. Nedavno smo krenuli privatno sa tretmanima kod defektologa i logopeda pa nadamo se daljem uspehu i napredovanju. Pratim grupe gde su deca sa sličnim problemima, učim, čitam... Nekada dobijem instrukcije defektologa koji je prate. Takođe, ima česte probleme sa plućima, bronhitise, upalu pluća.... Ali nadam se da će i to prevazići - priča Jelena.

Preslatka devojčica krenula je u vrtić 8. septembra ove godine, ali je posle 20 dana dobila upalu pluća. Imala je operaciju strabizma, to je prošlo u najboljem redu, ali je on još prisutan i verovatno će biti kasnije potrebna još operacija ili dve.

- Nažalost, većinu pregleda obavljamo privatno plaćajući preko Fondacije i zahvaljujući divnim ljudima koji žele da Jovana dostigne vršnjake i zahvaljujući Fondaciji Budi human - navodi naša sagovornica dodajući da Jovani razvoj dodatno otežava i to što žive u Aleksincu, u koji su iz Beograda morali da se presele jer su svu ušteđevinu koju su imali potrošili smo na stan i privatne tretmane u Beogradu, kako bi Jovana postigla sve.

Cilj im je da se sada presele iz Aleksinca u Beograd, kako bi Jovana imala više mogućnosti da napreduje, i jer tu deca imaju podsticaj kroz razne seminare, programe, škole sporta - jahanje, plivanje, gimnastiku.

Jovana je počela privatno tek septembra da radi sa logopedom i defektologom.

- Rad defektologa i psihologa je oko 30.000 dinara mesečno, udaljenost od Aleksinca do Niša je 30 kilometara. Zato idemo dva puta nedeljno i sastavimo po dva časa. Njih plaćamo preko fondacije, a troškove prevoza snosimo sami. Jovana je plivala punih mesec dana, ali nažalost, upala pluća je odradila pauzu - objašnjava Jelena.

Pesma i sa temperaturom

Još jedan način na koji razvija svoju motoriku su i slagalice i igračke koje stimulišu dalji ravoj.

- Sada je akcenat na njima. Nedavno sam joj kupila pravu igračku i baš se obradovala... Jovana voli pozorište i svakog dana želi da ide na predstave, voli životinje. Voli društvo, decu, druženje. Čak i sa temperaturom od 40 stepeni, Jovana peva, a meni srce plače, kada neko toliko voli život, kada neko uporno želi da dostigne sve... - priča Jelena Ružić.

Pored svega, Jovana mora da ide i na hipoterapije, a neophodna su joj i novčana sredstva za rad sa logopedom i psihologom.

Naše malo Jovani znači sve! Budimo humani!

Pomozimo Jovani!

Slanjem SMS poruke: Upišimo 661 i pošaljimo SMS na 3030

Slanjem SMS poruke iz Švajcarske: Upišimo human661 i pošaljimo SMS na 455

Uplatom na dinarski račun: 160-547440-63

Uplatom na devizni račun: 00-540-0002913.3

IBAN: RS35160005400002913395

SWIFT/BIC: DBDBRSBG

Uplatom platnim karticama putem linka: E-doniraj

Uplatom sa vašeg PayPal naloga putem linka: PayPal

Video: Uroš je bio veselo dete, a onda su počele temperature i bolovi: Sada je u bolnici

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • PRINCIPijalan

    25. oktobar 2020 | 17:34

    Hm...primetio sam da je internet preplavljen pozivima za pomoc bolesnoj deci. Da se razumemo, ucestvujem u akcijama koliko mogu. Ove godine sam sa oko 300e pomogao i plus SMS poruke, sigurno 100e. Interesuje me da li ova drzava planira nesto da uradi na tom polju? Ja kao poreski obveznik ne zelim da placam Notrdamu, Albaniji ili Klintonovoj fondaciji...Da mogu, dao bi otkaz ovoj drzavi.

  • Jk

    25. oktobar 2020 | 18:56

    Volela bih da imam super moć da sva deca ovog sveta budu zdrava! Ne zaslužuju ovako 😩

  • tea

    25. oktobar 2020 | 16:59

    ovo je tuga koliko nam se radja bolesne dece.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA