≫ 

Dr Gligić tvrdi: Novi soj korone je u Srbiji prisutan već neko vreme, i pre putnice iz Londona

Kao dokaz za to, Dr Ana Gligić navodi činjenicu da nam skala broja novoinficiranih već duže šeta gore-dole

  • 13
dr Ana Gligić; foto screenshot Youtube/RTS

dr Ana Gligić; foto screenshot Youtube/RTS

Sa potvrdom novog, britanskog soja virusa korona, epidemiološka "igranka" vraća se na početak i opet možemo da očekujemo porast oboljevanja, a da li će on izazivati težu kliničku sliku i veću smrtnost, pouzdanije će se, i u svetu i kod nas, znati tek za mesec dana.

Uz mnoge nepoznanice koje još prate i izvorni soj, a naročito ovaj novi, za koji se zasad zna samo da je mnogo zarazniji, i do 70 odsto, virusolog dr Ana Gligić za Novosti kaže da je sigurno jedino da će dostupne vakcine protiv kovida 19 štititi i od izmenjenog soja, ali u manjem procentu.

Doktorka Gligić uopšte nema dilemu da je britanski soj u Srbiji bio prisutan i pre nego što je zvanično potvrđen u uzorku Novosađanke koja je 31. decembra doputovala iz Velike Britanije.

- Sad imamo epidemiju u pandemiji, a da je novi, izmenjeni soj kod nas prisutan već izvesno vreme, za mene lično, dokaz je to što nam skala broja novoinficiranih već duže šeta gore-dole - kaže dr Gligić.

- Epidemija se sada ne ponaša kao u aprilu. Posle silaska sa pika nismo se ustalili na jednom broju novoinficiranih, što je potvrda da se u ponašanju virusa nešto promenilo. To je, u neku ruku, i obrazac delovanja tih virusa iz prirodnog žarišta, kojima je čovek samo slučajna karika. Boreći se da opstanu, oni se menjaju u svoju korist, iznenade nas i epidemijski proces vraćaju na početak.

Novi soj kod nas je potvrđen posle potvrde u Rumuniji, Sloveniji i Mađarskoj. U Evropi ga ima u 23 zemlje, a u svetu u 60. Mnoge države se, baš zbog činjenice da je mnogo zarazniji, a po nekim procenama i do 40 odsto smrtonosniji, ponovo odlučuju za zatvaranje i pooštravanje protivepidemijskih mera.

- Mnogo je nagađanja, ali zasad ništa nije dokazano i mora se sačekati mesec-dva da bi pouzdanije moglo da se kaže da li britanski soj izaziva teže kliničke slike, da li napada više organa u telu čoveka nego izvorni soj virusa korona, kao i da li daje veći letalitet - kaže dr Gligić.

Kako dodaje, ubeđene je da ćemo se izvući, sa porastom oboljevanja, ali bez enormnog rasta novoinficiranih u odnosu na vrh trećeg talasa epidemije, što vakcinacijom, što prirodnim prokužavanjem, a delom i samim ponašanjem virusa koji ovako dolaze iz prirode na čoveka, ako nas korona opet ne prevari, kao što nas je dosad mnogo puta iznenadila svojim ponašanjem i karakteristikama.

Još je, naravno, rano i za kalkulacije u kojoj meri bi postojeće vakcine mogle da budu manje efikasne protiv novog soja, ali je doktorka Gligić uverena da će ta odstupanja biti najmanja kod kineske vakcine.

- To je mrtva vakcina napravljena od cele virusne čestica i stvaraće antitela i prema malim promenama samog virusa, ali možda ne baš u procentu koji su proizvođači naveli - objašnjava ona.

Sve tri vakcine efikasne

 

Upravo kineske, "Sinofarmove" vakcine Srbija ima najviše na lageru, a predsednik Aleksandar Vučić je otkrio da je molio kineskog predsednika za još milion doza. Isporuke "Fajzerove" vakcine su umanjene: u ponedeljak je stiglo 11.700 doza.

Doktor Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, kaže da se ista količina očekuje i sledeće sedmice, a da bi 15. i 22. februara trebalo da dobijemo po 40.000 doza.

Vakcinacija, vakcina

Foto: Tanjug/ Dragan Kujundžić

Mimo redovnih, nedeljnih isporuka, Srbija će, kako je najavio predsednik Vučić, uskoro dobiti 100.000 doza istog proizvođača, nabavljenih "bočnim linijama" u opštoj svetskoj jagmi za vakcinama.

Na vakcinaciju je u ponedeljak u celoj Srbiji pozvano 25.000 ljudi koji su se prijavili preko e-uprave ili kol-centara, gde je dosad evidentirano više od 578.000 prijava.

- Za sve koji prime prvu dozu vakcine, druga je obezbeđena, a sve tri dostupne vakcine u Srbiji efikasne su i za novi soj virusa - kaže Mirsad Đerlek.

Torlak, vakcina

Foto: Tanjug/Rade Prelilc

- Pozivamo građane da se što pre vakcinišu. Ima mesta za opreznost zbog potvrde novog soja, ne i za paniku, ali se i dalje moramo pridržavati epidemioloških mera.

U to je ubeđen i prof. Branislav Tiodorović, epidemiolog i član Kriznog štaba. On kaže da je realno očekivati još novih slučajeva zaraze britanskim sojem, iako su pronađeni svi kontakti Novosađanke kod koje je on potvrđen.

- Taj virus je zarazniji, a kada je zarazniji onda samim tim postoji i mogućnost većih fatalnih ishoda, ali to je pitanje na koje treba da odgovore mikrobiolozi.

- Nije bilo šanse da se on raširi, ali je pitanje da li smo novi soj imali i pre ovog slučaja koji je otkriven. Moramo da budemo spremni da će se pojavljivati. Mi smo zemlja koja i dalje ima saobraćajne veze u svim pravcima, pa da li je mogao da dođe i iz Rumunije, Mađarske to nije bitno - rekao je on.

Video: Ðerlek:Nema mesta za paniku zbog novog soja,samo za opreznost

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA