≫ 

Morska crnka posle 100 godina uočena na teritoriji Čačka

Viđena je na jezeru Međuvršje

  • 0
Patka  morska crnka Aythya marila Foto: Shutterstock

Aktivisti Društva ljubitelja ptica i prirode "Sove na oprezu" zabeležili su važne i veoma zanimljive rezultate nakon tradicionalnog Zimskog popisa ptica vodenih staništa. Zbog epidemiološke situacije popis ove zime nije obuhvatio ceo sliv Zapadne Morave, već deo od Požege do Trstenika (ranijih godina do Stalaća), jer je učestvovalo svega pet aktivista i volontera.

Poredeći prošlogodišnje i ovogodišnje podatke o brojnosti ptica na čačanskom delu Zapadne Morave, Zoran Rajičić, predsednik Skupštine Društva "Sove na oprezu", kaže da je ove zime viđeno mnogo više ptica, piše caglas.rs.

- Prošle godine zabeležili smo 27 vrsta i videli ukupno 4.061 pticu. Ove godine zabeležili smo isti broj vrsta, ali smo videli 5.288 ptica. U ornitologiji i metodologiji brojanja ptica Morava je podeljena na poligone. Interesantno je da je najveći broj ptica zabeležen na dva poligona - Međuvršju i prostoru od Atenice do Zabalaća.

Na svim ostalim poligonima bilo je manje ptica. Na jezeru Međuvršje registrovali smo 19 vrsta, videli smo ukupno 1.787 ptica, što je skoro duplo više u odnosu na prošlu godinu. To nam govori o velikom ortnitološkom bogastvu jezera i klisure.

Na drugom poligonu, deonici od bivše deponije u Prelićima do Zablaća, zabeležili smo 21 vrstu i 2.070 ptica (prošle godine bilo ih je oko 1.200). Najviše ima patki gluvara, ali je zanimljivo da smo ove zime primetili nezapamćeno veliki broj patki krdža, možda čak za oko 150 procenata više nego prethodnih godina.

Ne znamo baš razlog ove pojave, ali se i to događa… - kaže Rajičić, koji se seća kada su u Preljini, na prostoru gde se sada nalazi fabrika "Forverk", pre pet godina viđana brojna jata patki grogotovac, ali ih sada uopšte nema.

Prvi put u našim krajevima ove zime pojavila se patka morska crnka (aythya marila). Viđena je na jezeru Međuvršje, a prema rečima Zorana Rajičića, u poslednjih 100 godina nema podataka da je neko zabeležio njen boravak.

- To je redak nalaz i veliki ornitološki uspeh. Videli smo samo jednu pticu, koja je dugo bila u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, najčešće "u društvu" sa drugim vrstama patki - gluvarama, liskama… Takođe, videli smo i belorepana, najvećeg orla u Srbiji, koji uglavnom naseljava područja Vojvodine.

Ranije smo ga beležili na jezeru Međuvršje, a ove godine videli smo ga baš na Moravi, nizvodno od Čačka, oko Stančića. Na jezeru Gruža, teritoriji koju takođe pratimo, videli smo srednjeg ronca, koji u poslednjih 50 godina nije zabeležen južno od Save i Dunava.

Primećen je i veliki ronac, kao i baršunasti turpan, takođe veoma retka vrsta za ovo područje - neke su od zanimljivosti ovogodišnjeg popisa.

Na području samog grada i ove zime zabeleženo je mnogo ptica. Jedan od razloga, kako objašnjava Rajičić, je to što se ptice na toj teritoriji osećaju "zaštićenim", jer u ovom delu nema lova. Tako se od putničkog mosta do brane kod "Borčevog" igrališta može videti mnogo pataka, rečnih galebova, sivih i belih čaplji…

Bogatstvo - na teritoriji Čačka 233 vrste ptica!

U Srbiji je do sada beležno 367 vrsta ptica, desetak više nego pre nekoliko godina. Prvi put objavljen je podatak da se u Srbiji gnezdi ukupno 240 vrsta.

U kraju Čačka kroz razne aktivnosti zaposlenih u Turističkoj organizaciji Čačka, aktivista "Sova na oprezu", volontera, ornitologa amatera, do sada su zabeležene 233 vrste, od čega su 152 skoro u centru grada, na području Suve Morave, što je neopisivo prirodno blago.

Video: Veličanstveno šepurenje rajske ptice: Izvanredni vogelkop se udvara kao niko drugi

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA