≫ 

U Beogradu se pokojnici sahranjuju i nedeljom, poslednji put tako je bilo u aprilu

U periodu od početka oktobra do danas broj obavljenih sahrana na beogradskim grobljima se kretao oko 60 dnevno * Nikada ranije nije bilo ovako. Premoreni su i vozači i kapeldžije i kopači grobova koji svaki dan kopaju rake i moraju da rade svake subote - objašnjavaju u Užicu

  • 1
Sahrana, pogreb, mrtvacki sanduk, udovica, kovčeg Foto-ilustracija: Profimedia, Tanjug/AP

Beograđanki Ivani je u utorak, 5. oktobra preminula majka. Žena je sahranjena tek u nedelju, 10. oktobra, jer je na groblju Lešće, kako su Ivani rekli, velika gužva za sahranjivanje. Kapacitet je sedam sahrana, a ima dana kada ih bude i do 13. 

Da je broj sahrana u poslednje vreme povećan, potvrdili su nam i iz JKP "Pogrebne usluge". Kako navode, sahranjivanje nedeljom je ponovo uvedeno od 3. oktobra na većim prestoničkim grobljima koja su u nadležnosti ovog javnog preduzeća. Na pojedinim grobljima, sahrane su poslednji put nedeljom obavljane prvih sedmica aprila ove godine.

- Broj sahrana na grobljima u nadležnosti JKP "Pogrebne usluge", a to je ukupno 10 grobalja, je povećan u odnosu na prethodni period. Imajući u vidu trenutnu pandemijsku situaciju, broj raspoloživih termina za sahranjivanje i kremacije zavisi o kom se groblju radi - navode iz JKP "Pogrebne usluge" za Telegraf.rs.

Kako navode, termin se na grobljima čeka od dva do pet dana.

- Najviše sahrana ima na većim, otvorenim grobljima kao što su Nova Bežanija, Orlovača i Lešće. U periodu od početka oktobra do danas broj obavljenih sahrana na beogradskim grobljima se kretao oko 60 dnevno.

Poređenja radi, u septembru pretprošle godine na beogradskim grobljima obavljeno je 936 sahrana. U septembru 2020. godine – 1.017, dok je u septembru ove godine sahranjeno 1.417 ljudi.

Kako navode, mere koje od početka pandemije primenjuju prilikom sahranjivanja osoba preminulih od virusa kovid-19, su iste one koje se primenjuju kod sahrana svih preminulih od infektivnih bolesti.

- Sahrane se realizuju u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Navedene procedure ne utiču značajno na trajanje sahrana. Zaposleni koji se bave ovim delom posla jesu više opterećeni nego u uobičajenim okolnostima, ali se efikasnom organizacijiom i planiranjem istovremeno obezbeđuje kako dostojanstveno sahranjivanje preminulih, tako i očuvanje zdravlja i dobrobiti zaposlenih koji obavljaju ovu delikatnu aktivnost - navode iz JKP "Pogrebne usluge".

Valjevo: Nikad nije bilo ovako

- Nikad nije bilo ovako - kratko u grobljanskoj upravi valjevskog JKP „Vidrak“ odgovaraju na pitanje o broju sahrana u ovom talasu epidemije korona virusa, navodi Blic.

Naime, na valjevskim gradskim grobljima kojima upravlja „Vidrak“, kako kažu, u poslednjih mesec dana, svakog od šest radnih u sedmici, imaju između pet i sedam sahrana što je, kako ističu, „tako veliki broj da se često dešava da se sarhane moraju obavljati i u poslepodnevnim satima, što nikada nije bilo“.

U ovaj broj, inače, ne ulaze sahrane preminulih na seoskom području, jer seoska groblja nisu u nadležnosti valjevskog JKP.

- Broj sahrana poslednjih mesec dana je daleko veći nego u pretodnom talasu epidemije, koji je takođe odneo dosta života. Prosečno vreme čekanja na sahranu je do 48 sati, ali ako je neko preminuo tokom vikenda, onda se ono produži i za još jedan dan jer sahrana na valjevskom groblju nedeljom nema - objašnjavaju u prodavnici pogrebne opreme „Bora“.

Da je smrtnost od posledica korone u Valjevu izuzetno visoka potvrđuju i svakodnevni izveštaji lokalnog Zavoda za javno zdravlje po kojima gotovo da nema dana, a da bar dvoje Valjevaca ne izgubi životnu bitku. Od početka ovog meseca „crni“ rekord u boju preminulih u jednom danu je bio 5. oktobar kada je evidentirano čak šest preminulih. Od početka epidemije od posledica kovida u Valjevu je preminulo 286 osoba, pokazuje poslednji izveštaj Zavoda.

Užice: Sahranjeno 70 pokojnika

Ne pamti se da se u Užicu kupovala crna odeća i da su pogrebnici imali više posla nego septembra ove godine. Računajući sva tri groblja kojima upravlja JKP „Bioktoš“ – Sarića osoje, Dovarje i Vlaovac u Sevojnu, u Užicu je prošlog meseca sahranjeno 70 pokojnika.

- A najviše sahrana ranije bilo je 50 u jednom mesecu, a i to se veoma retko dešavalo - objašnjavaju iz Radne jednice „Gradska groblja“ i navode da je tužni rekord posledica trenutnog pika epidemije korona virusa koji je crnji nego prethodni.

Pre pandemije, kažu ovde, na grobljima Sarića osoje i Dovarje obavljale su po jedna do dve sahrane dnevno u proseku. A sada ih je od tri do pet svakog dana.

- Sahrana u ovoj i prošlog godini je 30 odsto više nego u prethodne dve godine. U 2019. na užičkim grobljima je bilo 410 sahrana, u prošloj 528, a od početka 2021. do danas sahranjena su 463 Užičanina. Ako se ovaj trend nastavi, ova godina će premašiti prošlogodišnju brojku - kažu užički pogrebnici.

Brojke preminulih znatno su veće premda u ove spomenute se ne računaju pokojnici pokopani na seoskim grobljima koji nisu u nadležnosti „Bioktoša“.

Na groblju Sarića osoje se nalazi centralna kapela iz koje se dopremaju preminuli između ostalog i iz užičke Opšte i kovid bolnice u kojima umiru pacijenti iz celog Zlatiborskog okruga. Broj pokojnika koji prolazi kroz kapelu je 30-40 odsto veći nego ranije.

- Nikada ranije nije bilo ovako. Premoreni su i vozači i kapeldžije, i kopači grobova koji svaki dan kopaju rake i moraju da rade svake subote, a do sada su im dve mesečno bile slobodne - objašnjavaju nadležni iz „Gradskih grobalja“ u Užicu.

I pored većeg obima posla užičkih pogrebnika nema čekanja na sahrane koje se obično obavljaju dva dana posle smrti preminulog.

Crn septembar i u Novom Sadu

Septembar je bio nezapamćeno crn i u Novom Sadu. Početkom ovog meseca počeo je povećan broj sahrana.

- Prošle godine imali smo pik u decembru, ali ove će to biti ranije, jer je već u septembru krenulo sa većim brojem smrti koje su posledica korone. Na teritoriji Novog Sada, trenutno, svaki dan imamo jedno ili dvoje pokojnika za koje nam ožalošćena porodica kaže da su preminuli od korone. Tokom leta je bilo toliko retko da nismo imali skoro nijedan slučaj. I dalje je više ljudi koj umiru od drugih bolesti i starosti, a ne od korone, ali pojavom zime taj broj se povećava - rekli su u novogosadskog pogrebnom preduzeću „Konkordija“.

Zbog gužvi na novosadskim grobljima, pre svih Gradskom groblju, na sahrane se čeka i po par dana.

- Uvek se zimi više čeka jer ima manje termina za sahrane, leti je duži dan. Prošle godine kada je bio pik korone na sahranu u Novom Sadu čekalo se i od sedam do deset dana - kazali su iz „Konkordije“.

U Čačku i Kraljevu 20 odsto više sahrana

U Kraljevu i Čačku sahrana je 20 odsto više nego prošle godine.

Za razliku od marta i aprila kada se na pogrebe čekalo do pet dana, danas se na grobljima u ova dva grada ne čeka duže od dva dana.

Crni ponedeljak u Šapcu

U pogrebnom sektoru šabačkog JKP “Stari grad“ kažu da je poslednjih dvadesetak dana znatno povećan broj sahrana u gradu. Dnevno se u poroseku sahranjuje po pet ljudi, a u ovom peduzeću ne mogu da zaborave i prošli ponedeljak kada su sahranili sedmoro ljudi.

Broj sahrana je znatno povećan u poslednjih mesec dana. Na primer, u junu i julu dnevno je bilo dve do tri sahrane, a sada i do pet dnevno.

- Radnim danima uspevao da sahranjujemo dan za danom, a vikendom se čeka ponedeljak ili utorak. Ono što je takođe primetno, povećan je broj koji preuzimamo iz kapele šabačke bolnice – kaže Miloš Radovanović, rukovodilac pogrebnog sektora JKP „Stari grad“ Šabac.

U januaru i februaru ova služba na tri groblja beležila je u proseku oko 100 sahrana mesečno, dok je u junu i julu taj broj bio gotovo prepolovljen. U septembru broj sahrana dostigao je 80, a oktobru procenjuju da će premašiti tu brojku.

Video: Dok se sin Dušana Ivkovića zahvaljivao nad očevim grobom iznad ožalošćenih nadleteo golub

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA