≫ 

Objavljen sporazum za lek Molnupiravir: Ako ga odobri FDA, Srbija će dobiti za 50.000 pacijenata

Radi se o oralnoj antivirusnoj terapiji za lečenje blage i umerene infekcije izazvane virusom SARS–COV-2 kod odraslih

  • 3
Molnupiravir, Lekovi, lek, pilule Foto: Shutterstock

MSD Srbija, predstavništvo kompanije Merck & Co, danas je objavio potpisivanje sporazuma sa Vladom Srbije o nabavci leka Molnupiravir (MK-4482), oralne antivirusne terapije za lečenje blage i umerene infekcije izazvane virusom SARS–COV-2 kod odraslih, za koji je početkom ove nedelje podnet zahtev za odobrenje za ranu upotrebu od  Američke agencije za lekove i hranu (FDA).

Ako bude odobren, Vlada Republike Srbije će obezbediti lek za ranu terapiju 50.000 pacijenata.

- MSD ima dugu tradiciju u istraživanju zaraznih bolesti i u tom smislu smo potpuno posvećeni brzom odgovoru na COVID-19 pandemiju, od samog početka -  rekao je direktor MSD za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Crnu Goru Nebojša Škuljec:

- Izuzetno smo uzbuđeni zbog potencijala u lečenju koje je pokazao lek Molnupiravir i drago nam je zbog prilike

da sarađujemo sa Vladom Srbije na dostupnosti ovog leka, ukoliko bude odobren za upotrebu od lokalnih regulatornih tela. Pomažući pacijentima u lečenju ranih faza bolesti, možemo preokrenuti tok pandemije COVID-19. Ovaj sporazum još jedan je primer strateškog pristupa kontroli pandemije i snažne posvećenosti Vlade Srbije ulaganju u inovativne lekove i vakcine za borbu protiv COVID-19.

Lek Molnupiravir je pokazao smanjenje rizika od hospitalizacije ili smrtnog ishoda izazvanih virusom SARS-COV-2 za približno 50 odsto u okviru faze 3 studije MOVe-OUT kod nehospitalizovanih pacijenata sa laboratorijski potvrđenim korona virusom i bar jednim faktorom rizika za lošiji ishod bolesti.

Pokazano je da je aktivan u nekoliko pretkliničkih modela SARS-COV-2, uključujući profilaksu,

lečenje i sprečavanje prenošenja infekcije. Osim toga, pretklinički i klinički podaci pokazuju da je

Molnupiravir uspešan protiv najčešćih varijanti SARS-COV-2 virusa.

U očekivanju rezultata studije MOVe-OUT, MSD je počeo proizvodnju leka na sopstveni rizik, odnosno bez prethodnih regulatornh odobrenja. Kompanija očekuje da do kraja godine proizvede 10 miliona terapijskih protokola, i povećanje proizvodnje tokom sledeće godine.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boki

    18. oktobar 2021 | 14:22

    Piši, lek za "odabrane" u Srbiji.

  • Dijana

    18. oktobar 2021 | 22:41

    Imate ljudi vakcine pa vam lek i neće trebati bar ne većini.Po meni bi lek trebalo dati samo onom ko iz opravdanih razloga nije mogao da se vakcinise ili je imao proboj vakcine jer mu usled starosti ili druge bolesti nije razvila imunitet.Neces preventivu e pa nema ni lecenja.Imate pelene tj.vakcinu a vi i dalje hocete da pišate u gaće i da vam ih neko lekom menja.

  • Maja

    18. oktobar 2021 | 18:51

    Znaci bice samo za povlascene... Malo je to doza!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA