≫ 

Ko su "vukovi ratnici" kineske diplomatije? Ne prezaju od agresivnog stava prema kritičarima Pekinga

Oni na društvenim mrežama direktno odgovaraju na bilo kakve kritike upućene Pekingu ili Komunističkoj partiji

  • 1
Nacionalni narodni kongres, Kina, Peking, China's National People's Congress

Foto: Tanjug/AP

Diplomatski predstavnici Kine počeli su da zauzimaju agresivniji stav prema kritičarima Pekinga na međunarodnoj sceni, zbog čega ih kineski, ali i zapadni mediji, učestalo nazivaju "vukovima ratnicima", navodi CNN.

Najavljujući novi trend u kineskoj spoljnoj poliitici, ministar spoljnih poslova Vang Ji u nedelju je na konferenciji za štampu izjavio da će njegova zemlja ubuduće odgovarati na "namerne uvrede" koje budu dolazile iz drugih zemalja.

Za razliku od ranijih kineskih diplomata, koje su decenijama karakterisali neupečatljivi nastupi i opširna izlaganja, današnji diplomatski predstavnici Pekinga ne ustručavaju se da na "tviteru" i drugim društvenim mrežama na direktan način odgovore na bilo kakve kritike na račun Pekinga ili Komunističke partije Kine.

Nacionalni narodni kongres, Kina, Peking, China's National People's Congress

Foto: Tanjug/AP

Zanimljivo je da izraz "vuk ratnik" potiče od naziva serijala kineskih akcionih filmova sa patriotskom tematikom, koji su bili veliki bioskopski hitovi u Kini.

Radnja jednog od filmova prati odred Kineske narodne armije poslat u jednu afričku zemlju da spasi kineske civile, a slogan tog ostvarenja glasi: "Platiće svako ko uvredi Kinu, makar se nalazio i hiljadu milja daleko".

Kako navodi CNN, do prvih poređenja između istupa kineskih diplomata i ovog filmskog serijala došlo je u julu 2019. godine, kada je Žao Liđijan, tadašnji savetnik ambasade Kine u Pakistanu, na "tviteru" žestoko odgovorio na kritike iz Vašingtona.

U nekoliko objava na toj društvenoj mreži, kineski diplomata je rekao da Sjedinjene Američke Države nemaju pravo da kritikuju Kinu zbog kršenja ljudskih prava kada one same imaju problem sa rasizmom, socijalnom nejednakošću i nasiljem uz upotrebu vatrenog oružja.

Nacionalni narodni kongres, Kina, Peking, China's National People's Congress

Foto: Tanjug/AP

Žao je napisao i da u Vašingtonu postoje delovi grada u koje belci ne smeju da kroče, što je izazvalo žestoku reakciju američke savetnice za nacionalnu bezbednos Sjuzan Rajs, koja je Žaoa nazvala rasistom.

Međutim, kako podseća CNN, Žao je od tada samo napredovao u karijeri, pa je danas jedan od tri istaknuta portparola kineskog ministarstva spoljnih poslova.

 

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aca

    29. maj 2020 | 17:08

    Bravo zna Si Dje Ling kakvi ljudi moraju biti qko misle opstazi od kauboja!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA