Kada prođe tiket, ko plaća državi porez? Hoće li kladionice to i dalje da rade umesto igrača koji dobiju više od 11.000 dinara?

Zakon o porezu na dohodak građana, koji propisuje da se sa 20 odsto oporezuje svaki dobitak veći od 11.000 dinara na snazi je godinu dana, a taj namet umesto igrača još plaćaju kladionice, čeka se odluka Ustavnog suda o "spornom" članu

  • 33

Tiketi kladilaca sa dobitkom većim od 11.000 dinara u Srbiji se još ne oporezuju uprkos tome što je Zakon o porezu na dohodak građana na snazi godinu dana, tačnije od 1. februara 2016. godine.

Umesto da pojeftini 30 odsto, cena registracije vozila skočila od 1. januara! Evo koliko ćete sada plaćati

Ko SAKRIJE IMOVINU od države, TEŠKO NJEMU: Počinje ispitivanje ko šta ima

Član 83. ovog Zakona, koji je usvojen 29. decembra 2015. godine, propisuje da se svakom igraču kladionice, koji osvoji dobitak veći od 11.000 dinara, naplati porez u iznosu od 20 odsto.

Kako ne bi izgubili igrače, umesto toga kladionice same uplaćuju državi novac na ime ovog poraza, a igračima dobitak u potpunosti koji im sleduje. To, međutim, diskriminiše druge igrače igara na sreću poput "lotoa" i "binga" kojima se oduzima porez.

Član 83 kaže da je "obveznik poreza na dobitke od igara na sreću fizičko lice koje ostvari dobitak od igara koje se smatraju igrama na sreću, zatim daorezivi prihod za dobitke od igara na sreću predstavlja svaki pojedinačni dobitak od igara na sreću, osim onih koji su oslobođeni ovim zakonom..."

Foto-ilustarcija: Telegraf Foto-ilustarcija: Telegraf

- Iz navedenih odredaba zakona proizilazi da je fizičko lice koje ostvari dobitak od igara na sreću, veći od 11.000 dinara obveznik poreza na dohodak, koji se plaća po stopi od 20 odsto - kažu za Telegraf. rs u Poreskoj upravi Ministarstva finansija Srbije.

Usvajanje ovakve odredbe izazvalo je buru među priređivačima igara na sreću, pa je Udruženje priređivača igara na sreću prošle godine podnelo inicijativu obratili Ustavnom sudu da oceni ustavnost ovog člana zakona.  U ovom sudu kažu za naš portal da je postupak o ovom predmetu u toku:

- Ustavnom sudu je formiran predmet sa oznakom IUz-17/2016. Postupak u navedenom predmetu je u toku.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

S obzirom na to da inicijativa, po članu 56 Zakona o Ustavnom sudu, ne mora da obustavi izvršenje Zakona, on je i dalje na snazi, pa kladionice umesto igrača plaćaju ovaj porez državi. Ipak, u Poreskoj upravi nisu nam dali podatak koliko su novca kladionice uplatile prošle godine na ime ovog poreza. Dobili smo sumu koja se odnose na porez na sve dobitke od igara na sreću.

Prema podacima koje imamo od Uprave za trezor, ukupna uplata na računu Porez na dobitke od igara na sreću u 2016. godini iznosila je 289.172.000 dinara - navode za Telegraf.rs u Poreskoj upravi u kojoj kažu da nemaju saznanja da postoji odluka Ustavnog suda po pitanju ustavnosti pomenutog Zakona.

Direktor Udruženja priređivača igara na sreću Rade Karan kaže za Telegraf.rs da kladionice koje su u sklopu ovog udruženja ni na koji način ne krše zakon, i da uplaćuju porez državi, ali da on ne ide na teret igrača.

- Priređivači igara na sreću - članovi našeg Udruženja, primenjuju odredbe člana 83. Zakona o porezu na dohodak građana o plaćanju poreza na dobitke na klađenju. Pritom, obračunavanje poreza se vrši na teret priređivača - kaže Karan.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Na pitanje zašto na potvrdama o uplati, odnosno tiketima nije naznačena stavka o porezu, objašnjava da je to tako jer još nije izdat pravilnik kako se to piše na tiketu. On ističe i da očekuju da će se njihova ustavna inicijativa vrlo brzo naći na dnevnom redu Ustavnog suda.

- I da će ta protivustavna i diskriminatorska odredba biti promenjena. Takođe, očekujemo i da se i narodna inicijativa - peticija ubrzo nađe pred poslanicima srpskog parlamenta. Da podsetimo, svoj potpis na ukidanje te protivustavne i protivzakonite odredbe za samo tri dana dalo je više od 200.000 punoletnih građana Srbije  - rekao je Karan.

(Lj. Račić/lj.racic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eee

    17. januar 2017 | 12:40

    Kad pevacica otpeva pemu u kafani I zajele joj 100e za celenku.kp placa porez,pevacica ili alkos?

  • Srba

    17. januar 2017 | 12:25

    A koce nama da plati kad promasimo tiket? Drzava jos samo da oporezuju kad idemo u vc i toje to. Banda lopovska

  • Vlada

    17. januar 2017 | 13:24

    A jel ce drzava da da kad gubimo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA