EPS samo ove godine uvezao struju za 42 miliona evra: Evo da li zaista proizvodimo dovoljno energije

Gubici električne energije, tvrde, smanjeni su sa 14,02 odsto iz 2015. godine na 12,4 odsto u 2016. godini i ostvareno je dodatnih 836 miliona uštede u odnosu na plan

  • 2

U prvom tromesečju ove godine javno preduzeće "Elektroprivreda Srbije" uvezlo je 848 miliona kilovat-sati električne energije, što je platilo 42 miliona evra, a najveća količina struje kupljena je u januaru ove godine, piše Politika.

VAŽNO OBAVEŠTENJE: Ako nemate da platite struju, ovde se javite i biće vam BESPLATNA!

NAJVAŽNIJA VEST DANA: Doneta odluka da li će struja poskupeti u naredne tri godine

U januaru je kupljeno oko 541 milion kilovat-sati, za šta je izdvojeno 29 miliona evra, kažu u EPS-u odgovarajući na pitanje "Politike" koliko je struje uvezeno od početka godine.

Kako navodi taj list, zvanična statistika je u prva dva meseca registrovala pad proizvodnje od oko 9,8 odsto.

Govoreći o tome po kojoj je ceni EPS plaćao uvezene kilovate, iz tog preduzeća navode da je u prvom kvartalu prosečna cena kupovine električne energije bila 46, 64 evra po megavat satu.

U januaru su uvezeni kilovati bili skuplji i EPS ih je plaćao po ceni od 53,9 evra po megavat času, navodi "Politika" dodajući da iz tog preduzeća ističu da je u to vreme na mađarskoj berzi električna energija koštala 81,25 evra.

Iz EPS-a tvrde da se proizvođnja uglja i električne energije odvija stabilno i u skladu sa planom.

Kako objašnjavaju, na nešto manju proizvodnju uticao je isključivo dugotrajni ledeni talas tokom januara koji je otežavao dovoz uglja sa kolubarskih kopova u obrenovačke termoelektrane.

U EPS-u ističu da se za prva dva meseca ove godine na kopovima "Kolubare" i "Kostolaca" proizvedeno skoro sedam miliona tona uglja, što je u potpunosti u skladu sa planiranim količinama.

Foto: Tanjug Foto: Tanjug

Kada je reč o finansijskim pokazateljima, preliminarni finansijski rezultat EPS-a za 2016. godinu, pre knjiženja imovine, je dobit od 17,3 milijarde dinara, što je rezultat preduzetih mera finansijske konsolidacije, navodi beogradski list.

Iz te kompanije objašnjavaju da su uštedama u 2016. godini doprineli povećavanje efikasnosti i bolja organizacija, a navode i da su tokom 2016. godine u državnu kasu uplatili 87,4 milijarde dinara po raznim osnovama, što je 8,5 odsto ukupnih prihoda budžeta.

- Samo na razlici između uvoza i izvoza električne energije EPS je ostvario dobit od 64,5 miliona evra, procenat naplate je sve bolji - ističu u EPS-u.

Kako dodaju, u 2016, godini zabeležen je procenat naplate od 95,2 odsto.

Foto-ilustracija: vyganews.com, Facebook/Goran Nikolic Foto-ilustracija: vyganews.com, Facebook/Goran Nikolic

Gubici električne energije, tvrde, smanjeni su sa 14,02 odsto iz 2015. godine na 12,4 odsto u 2016. godini i ostvareno je dodatnih 836 miliona uštede u odnosu na plan.

Predsednik Nadzornog odbora "Elektroprivrede Srbije" Branko Kovačević kaže da će EPS-u nedostajati struje sve dok ne završi gradnju novog bloka u "Kostolcu" od 350 megavata koji gradi s Kinezima, odakle će se buduće dobijati oko tri miliona tona uglja.

Kovačević dodaje i da je u naredne tri godine planirano da ovo javno preduzeće napusti 4.800 radnika.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • momazver

    25. april 2017 | 09:01

    JOŠ NISU OTPUSTILI GOMILU NEPOTREBNIH DIREKTORA I SAVETNIKA KOJI GA KOŠTAJU MILION EVRA MESEČNO

  • Sava

    25. april 2017 | 08:03

    Od koga uvozimo struju?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA