≫ 

U Japanu ulovljeni prvi kitovi, posle 30 godina zabrane (FOTO) (VIDEO)

Ovo je zabrinulo ogranizacije za očuvanje prirode i divljih životinja

  • 4
Kit, kitovi, Japan Foto: Profimedia

Nakon što je u ponedeljak iz Kušira u Japanu pet brodova otplovilo u prvi komercijalni lov na kitove u poslednjih tridesetak godina, uhvaćeni su i prvi pripadnici te životinjske vrste, javlja BBC.

Već je u decembru prošle godine ta ostrvska država najavila kako će napustiti Međunarodnu komisiju za kitolov (IWC), što je rezultat dugogodišnje kampanje koju su promovisali lokalna industrija i premijer Šinzo Abe.

Kit, kitovi, Japan Foto: Profimedia

ORGANIZACIJE STRAHUJU ZA SUDBINU KITOVA

Šigeto Hase, direktor japanske Agencije za ribolov, izjavio je kako je ovo trenutak kojem su se mnogi nadali, ali grupe za očuvanje prirode i divljih životinja, poput Grinpisa, uputile su ozbiljne kritike ponovnoj japanskoj legalizaciji kitolovstva.

Prema podacima japanske Agencije za ribolov, kitolovci ove godine smeju da ulove 227 kitova. Između ostalog, dozvoljen im je lov i na kljunastog kita, Rudolfijeva i druge.

KOLIKO JAPANCI JEDU KITOVE?

Japanci zapravo ne konzumiraju puno kitovog mesa. Njihovo meso čini samo oko 0,1 posto godišnje konzumiranog mesa, što bi značilo da prosečni Japanac tokom godine dana pojede oko 40 do 50 grama mesa kita, odnosno oko težine pola jabuke.

Iako organizacije za zaštitu životinja smatraju da će se potražnja za jelima od kitova povećati s legalizacijom lova, čak i oni smatraju da se to neće dogoditi tako brzo te da će do veće potražnje doći tek kroz neko vreme.

VIDEO: Kit izleteo iz vode i pozdravio ljude na brodiću

(Telegraf.rs/Index.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Brod

    2. jul 2019 | 12:17

    Najveca stetocina planete Zemlje,a i sire - COVEK

  • Johan

    2. jul 2019 | 11:24

    Lupiti im hermetičke sankcije pa nek ih onda love do mile volje.

  • MIKI

    2. jul 2019 | 11:36

    potrebno je da zabrana važi 60 godina bez prekida,a kasnije uz ograničenja da ne bi došli u situaciju da istrebimo kitove.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA