≫ 

Na obali Nila pronađen hram star 2.000 godina: Iskopine otkrivene tokom kopanja kanalizacije

Neki uglovi hrama ukrašeni su reljefima Hapija, egipatskog boga plodnosti i godišnjeg plavljanja reke Nil, koje je omogućavalo da na području drevnog Egipta cveta poljoprivreda

  • 1
Egipat,Hram star 2000 godina

Foto: Egypt Ministry of Antiquities

U egipatskom gradu Tama, na zapadnoj obali Nila, otkriven je hram star 2.200 godina, iz vremena kralja Ptolemeja IV, ukrašen detaljnim reljefima.

Hram su otkrili radnici koji su kopali kanalizaciju, a Ministarstvo za antikvirtete je saopštilo da su radovi odmah obustavljeni i na lokaciju su pozvani arheolozi.

Tim je do sada otkrio zid koji se prostire od severa do juga i jugozapadni ugao hrama, koji je ukrašen reljefima Hapija, egipatskog boga plodnosti i godišnjeg plavljanja reke Nil, koje je omogućavalo da na području drevnog Egipta cveta poljoprivreda.

Reljefi prikazuju Hapija kako nosi ponude, okružen pticama i drugim životinjama, prenosi Lajv sajens.

U fragmentima teksta spominje se Ptolemej IV, četvrti faraon iz dinastije Ptolemeida.

U pitanju je helenska dinastija koja je vladala Egiptom od 305. do 30. godine pre nove ere i često preuzimala kraljevske i religiozne simbole od ranijih, autohtonih egipatskih vladara.

Poslednji vladar iz dinastjie Ptolemeja bila je Kleopatra, koja je vladala od 51. do 30. godine pre nove ere. Ptolemej IV vladao je Egiptom od 221. do 204. godine pre nove ere.

Egipat,Hram star 2000 godina

Foto: Egypt Ministry of Antiquities

Bio je sin Ptolemeja III i Berenike II, koja je nadživela supruga samo toliko da bi bila otrovana po naredbi sina, koji je bio njen suvladar.

Vladavina Ptolemeja IV nije bila uspešna. Istoričari navode da je faraon više bio zainteresovan za lumpovanje i da sebe smatra pesnikom, nego za vođenje zemlje. On je navodno preneo većinu kraljevskih dužnosti na ambicioznog sveštenikapo imenu Sosibus.

Tokom njegove vladavine počinje postepeno slabl?enje Ptolemejskog Egipta, pa je egipatski narod počeo da se buni protiv njegove vladavine, što je dovelo do nestabilnosti i smrtonosnih borbi koje su obeležile poslednjih pet godina njegove vladavine.

Njegov sin Ptoelemej V autor je natpisa urezanog na čuveni kamen iz Rozete, koji je omogućio naučnicima da dešifruju egipatske hijeroglife.

Video: Egipćani oborili novi Ginisov rekord

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Imenjak

    3. oktobar 2019 | 06:43

    Kod nas jos nije pronadjena dobra plata zadnjih 30 god hahaha

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA