U ovim gradovima u Srbiji nije mnogo ni 50 godina za veštačku oplodnju

U Vranju i Zrenjaninu, vantelesna oplodnja ouz pomoć lokalne samouprave se radi ženama do 45 godina, a u Kruševcu pravo na nju uz trošak grada imaju dame do čak 50 godina

  • 3

Tri grada, tri svetle tačke u Srbiji! Kruševac, Zrenjanin i Vranje prkose svim pravilima struke koja govori da starosna granica za vantelesnu oplodnju treba da ostane na 42 godine, pa se u ovim grada u Srbiji ona uz pomoć lokalne samouprave obavlja do 45, odnosno 50, a rezultati su i te kako ohrabrujući.

Država ne planira da pomeri starosnu granicu žena za vantelesnu oplodnju

Kako se Srpkinje snalaze sa vantelesnom oplodnjom posle 50. godine? Istražujemo fenomen rađanja u kasnim godinama

U Vranju i Zrenjaninu, ona se radi ženama do 45 godina, a u Kruševcu pravo na nju uz trošak grada imaju dame do čak 50 godina.

Kruševac je za tu namenu ove godine izdvojio 1,5 milion dinara, a planirano je da svaki bračni par koji ispunjava uslove dobije po 100.000 dinara. Ovaj grad je prošle godine na ovaj način dobio 13, a pretprošle 11 beba, pa se nadaju da će ih ove biti više.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

U veštačku oplodnju kao način za podizanje nataliteta gleda i Vranje, u kojem veruju da je starosna granica za žene od 40 godina više nije relevantna. Zašto?

- 90 odsto beba koje su rođene na ovaj način su dobile majke starosti od oko 44 ili 45 godina. Jedna žena koja je imala 45 godina u trenutku kada su joj odobrena sredstva rada za vantelesnu oplodnju, dakle bila je na samoj starosnoj granici, rodila je trojke. Tako da je naša praksa pokazala da je ta starosna granica diskutabilna i da treba i malo starijim ženama dati šansu - izjavio je za medije krajem prošle godine pomoćnik gardonačelnika Vranja dr Aleksandar Stajić.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Uz ove gradove trebalo bi spomenuti i Smederevsku Palanku, u kojoj lokalna samouprava pomaže ženama do 44 godina da se ostvare u ulozi majke, a ista starosna granica je i u Prijepolju.

Iako u Srbiji zakon ne zabranjuje da se vantelesna oplodnja radi ženama starijim od 42 godine, o trošku države ona se izvodi samo u okviru ove životne dobi. Kako je za Telegraf.rs rečeno u Ministarstvu zdravlja, struka smatra da uspešnos posle 42. smanjuje.

Gore navedeni gradovi, međutim, vode neku malo drugačiju statistiku.

Daljinac baner

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boki

    29. jun 2017 | 20:20

    U ovom slučaju treba dati prednost starijim ženama koje nisu rađale jer im je to možda poslednja šansa da dobiju potomstvo. Mlađe imaju veće šanse za prirodnim začećem i više vremena da čekaju.

  • Helen

    29. jun 2017 | 19:19

    I u Indjiji od ove godine opština finansira vantelesnu oplodnju ženama do 44 godine starosti,i to ako je u pitanju 3. ili 4. pokušaj

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA