≫ 

"Vic dug dve i po godine": Novinarka ispričala šalu o Titu zbog koje je završila na Golom otoku

Kao Jevrejka za vreme Drugog svetskog rata Ženi je preživela strahote nacističkih logora, a nakon što je počela da radi u listu Politika, njene muke su tek počele

  • 7
Jovanka Ženi Lebl Foto: Guliver/Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Rođendan Josipa Broza Tita na današnji dan, 25. maj slavio se kao Dan mladosti širom Jugoslavije, a ovaj praznik i dalje se skromno obeležava u bivšim jugoslovenskim republikama. Nekadašnji predsednik Jugoslavije u to vreme slavio se kao božanstvo, pevale su mu se pesme, a jedna od najpoznatijih, "Druže Tito ljubičice bela", koštala je mladu novinarku Jevrejku Ženi Lebl dve i po godine robije na Golom otoku, gde je završila sa samo 22 godine.

Ženi je rođena 1927. godine. Za vreme odvođenja Jevreja u logoru Sajmište četrnaestogodišnja gimnazijalka je pod lažnim imenom pobegla u Niš. Uhapšena je 1943. i odvedena u berlinski Gestapo odakle je oslobođena tek 1945.

Vrativši se u Beograd, Ženi upisuje Pravni fakultet i 1947. se kao novinarka zapošljava u Politici. Tada su tek krenule njene muke.

Kao Jevrejka za vreme Drugog svetskog rata Ženi je preživela strahote nacističkih logora, ali je kasnije govorila da je ono najgore i najstrašnije doživela tek na Golom otoku na koji je pristigla brodom "Punat" sa susednog Svetog Grgura.

Ženi Lebl Jevrejka Printskrin: Youtube/Eliezer Papo

Tome je prethodilo mučenje, a sve zbog neukusne šale na račun druga Tita koju je jednog jutra prepričala u redakciji.

- Jugoslavija je osvojila prvo mesto na svetskom sajmu cveća, a znate li zašto?! Jer je uzgojila belu ljubičicu od sto kila - rekla je Ženi u društvu svojih kolega na poslu aludirajući na pesmu "Druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela".

Zbog ovoga je 1949. godine uhapšena i deportovana prvo u Ramski rit, zatim u Zabelu kod Požarevca, a zatim je usledio zatvor na ostrvu Sveti Grgur i na kraju Goli otok.

Kako je tačno završila u zatvoru opisala je Politika 2013. godine u jednom od retkih tekstova o Ženi.

- Kolega joj je jednom ispričao šalu kako je Jugoslavija pobedila na međunarodnom takmičenju u cveću jer je uzgojila ljubičicu belu od 100 kila, aludirajući na pesmu "druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela". Pošto je prepričala vic u redakciji, po Ženi Lebl dolaze dva udbaša jer je, rekoše, govorila protiv Tita i nije prijavila narodnog neprijatelja od kojeg je čula sporni fazon. Odvode je u zatvor UDB Glavnjača, potom u logor Ramski rit, pa u Zabelu, Grgur, i Goli otok. U pet zatvora, gde je bila od aprila 1949. do oktobra 1951., od nje su tražili da promeni mišljenje i prizna krivicu. Ispisana je potom i iz Udruženja novinara - stoji u tekstu o Lebl objavljenom u Politici u julu 2013. godine.

Saznavši da su i žene bile na Golom otoku, o čemu se tada nije govorilo, Danilo Kiš, koji je u "Grobnici za Borisa Davidoviča" pisao o komunističkim gulazima u SSSR-u, nagovorio je Ženi Lebl da piše o tome.

Tako nastaje "Ljubičica bela", objavljena 1990. a knjiga u Izraelu postaje bestseler.

Sa Ženi Lebl i Evom Nahir, Kiš radi i film "Goli život" u režiji Aleksandra Mandića.

Opisivala je strašna iskustva u zatvorima, a najpotresnije je bilo iskustvo s Golog otoka.

- Samo žedni znaju da cene vodu. Bile smo okružene morem - a žedne do ludila. Spoznale smo kako je komplikovano iščupati stenu iz njenog prirodnog okruženja. Tada naučite da kamen ima žile kucavice, i gde da ga rasporite. Čupale smo temelje stena koje su tamo bile vekovima, menjale smo prirodu... - pisala je Ženi.

- Devojke su pretvarane u starice, otpadali su im zubi, obolevale su dok su im stizale vesti da su ih se odrekli deca, majke i muževi, jer su postale narodni neprijatelji. Nuđena im je sloboda pod uslovom da postanu doušnici i da ćute o tome šta su doživele, inače će im stradati porodice - pisala je ona.

Ženi je na Golom otoku bila sve do 1951. Nakon pomilovanja zbog "vica dugog dve i po godine" nigde nije mogla da se zaposli. Tražila je novo državljanstvo i uskoro zauvek otišla u novoformiranu državu Izrael.

Preminula je u Izraelu 2009. u svom stanu, kao dostojanstvena starica i, uprkos svemu, u dubokoj starosti. Bilo joj je 82 godine.

Video: Rekla je NE Titovom sekretaru zbog istinske ljubavi

(A. M.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Sd

    25. maj 2020 | 10:26

    Pa posle pričaju:bilo nam je lepo kod Tita,lepo se živelo.Nisi smeo ništa da kažeš,komunjare proklete!

  • Zoki

    25. maj 2020 | 10:37

    E to je bila diktatura.. A ne ovi sto danas kukaju i pricaju ko sta hoće. Strasno

  • Dragan

    25. maj 2020 | 10:51

    To je bila ničija država, zato za njom kukaju oni što su je uništili. Uništili su je Ljubljana,Zagreb i Sarajevo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA