≫ 

Razbijen mit o pranju veša, sledeći put se dobro zapitajte koji ćete program uključiti na mašini

Prema najnovijem istraživanju, pranje veša na visokim temperaturama ne donosi bolje rezultate od pranja u hladnoj vodi

  • 1

Kada perete šareni veš verovatno ga mahinalno stavljate na program od 40 stepeni Celzijusovih, a beli veš većina danas pere na 60 stepeni, za razliku od pređašnjih vremena kada se podrazumevalo da peškiri i donji veš ide na 90.

Sada su naučnici testirali retultate pranja u dva slučaja. U prvom veš je pran na 40 stepeni tokom 85 minuta, a u drugom na 25 stepeni 30 minuta (mnoge mašine imaju opciju brzog pranja).

Pokazalo se da je odeća oprana hladnijom vodom sačuvala boju i izgubila je manje mikro vlakana od odeće koja je oprana u toplijoj vodi na dužem programu.

Mašina za pranje veša Foto-ilustracija: Profimedia/ImageSource

Šta treba da peremo na višoj temperaturi?

Topla voda je pogubna po materijale. Vlakna gube elastičnost, a odeća formu. Pranje veša u hladnojoj vodi čuvamo njenu postojanost, ali i okolinu.

Pranje odeće u vrućoj vodi preporučuje se samo kada je jako zaprljana, kada postoji vidljiva mrlja ili ako je osoba koja nosi odeću bolesna ili u kući vlada neka vrsta bolesti.

U tom slučaju je važna temperatura vode koja će uništiti bakterije i alergene.

(Telegraf.rs/B.K.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vlado

    26. januar 2020 | 23:16

    Au, nisam ni znao da je moja baba bila naučnik?! Pa i ona je znala da odeća oprana hladnijom vodom sačuva boju i izgubi manje mikro vlakana od odeće koja je oprana u toplijoj vodi. Doduše nije imala pojma šta su mikro vlakna, ali je znala da odeća "kraće traje" kad se iskuvava.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA