≫ 

Kako da gajite afričku ljubičicu tokom zime: Saveti za negu omiljenog sobnog cveta

Iako je mnogi vole i biraju, ne polazi svima za rukom da je uspešno neguju, pa ljubičica često uvene posle prvog cvetanja

  • 0
Afrička ljubičica, cvet, cveće Foto: Pixabay

Kada je reč o sobnim biljkama, jedna od omiljenih u zimskom periodu i najčešći izbor je čuvena afrička ljubičica. Ona cveta predvinim, nežnim i svilenkastim, cvetovima koji liče na somot, u beloj, pink, žutoj i ljubičastoj boji čak deset meseci u toku godine.

Ipak, iako je mnogi vole i biraju, ne polazi svima za rukom da je uspešno neguju, pa ljubičica često uvene posle prvog cvetanja.

Uz savete koji slede uvidećete najčešće greške i dobiti rešenje za negu ovog nežnog cveta, pa će uspešan rast i cvetanje biti osigurani.

Pogodan izvor svetlosti

Ljubičicama obezbedite dobar izvor svetlosti, najidealnija je prozorska daska, ali nipošto ne smeju biti na direktnom suncu. Takođe, pretoplo mesto nije dobro za njih, ali temperatura ne bi trebalo da bude ispod 15 stepeni ili iznad 27.

Kako se hladnoća u cvet uvlači često od tla, trebalo bi da napravite izolaciju u vidu parčeta stiropora koji će biti izolator između podloge i same saksije, ukoliko je držite na betonu ili hladnijem tipu poda.

Afrička ljubičica, cvet, cveće Foto: Pixabay

Zalivanje

Najbolji izbor je zalivanje odstajalom vodom sobne temperature. Preporuka je da vodu sipate na tacnu saksije, a ne direktno u zemlju. Posle pola sata prospite višak vode, ljubičica će za to vreme upiti potrebnu količinu tečnosti.

Kada je u fazi cvetanja, vodite računa da ne preterate sa količinom vode, jer joj je tada potrebno mnogo manje tečnosti nego inače.

Ukoliko primetite da počne da vene, a obezbedili ste joj redovno zalivanje i dobru poziciju, to ipak znači da ste ipak preterali sa količinom vode. U ovom slučaju nije sve izgubljeno - jednostavno presadite cvet u novu zemlju koja nipošto ne sme da bude raskvašena.

Afrička ljubičica, cvet, cveće Foto: Pixabay

Žuti listovi i izostanak cvetanja

Ove pojave ukazuju na nedostatak svetlosti. Ni previše svetla nije dobro za biljku, u ovom slučaju pojaviće se tačkice na listovima i cvetovima, pa u skladu sa ovom promenom reagujte.

Bilo bi dobro da saksiju okrećete sa vremena na vreme, i tako će cvet najbolje uspeti.

Video: Trikovi da u svom domu imate lekovite sastojke za svako jelo: Cvet začinskog bilja koji večno traje

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA