• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Profesionalni kuvar otkriva najčešću grešku koju pravimo kod mariniranja mesa

Vreme čitanja: oko 2 min.

Poznati australijski kuvar razotkrio je neke od opšte poznatih kuvarskih mitova i objasnio zašto ne treba više da ih primenjujemo

  • 0

Profesionalni kuvar Adam Liav, pobednik drugog serijala “MasterChef Australia”, poznati televizijski kuvar i autor više kuvarskih priručnika, obraćajući se svojim fanovima na “Twitter”-u, ukazao je na najčešće greške koje pravimo dok kuvamo, pozivajući svoje fanove da se slobodno ne slože sa njim, ali ističući da su njegove tvrdnje tačne.

Pogledajmo neke od njegovih najboljih saveta, uključujući zašto ne treba da koristimo dobro vino za kuvanje i zašto je mariniranje mesa besmisleno.

Kvalitetno vino ne treba koristiti u kuvanju

 

Prvi mit koji je Liav razotkrio je vezano za kuvanje u vinu. Opšte poznata praksa i bezbroj saveta kaže da je neophodno da to vino bude kvalitetno. Međutim, Adam se ne slaže sa tom tvrdnjom.

- Nakon što ste skuvali svoje vino sa nekoliko kilograma mesa i povrća, da ne znate, teško bi pretpostavili da je tu bilo vino, a kamoli da je bilo “dobro” – kaže Liaw, a prenosi News.

Prema njegovim rečima, ova praksa ne treba da se primenjuje jer “samo uzalud trošite dobro piće.”

Romanee conti, Romane konti vino 1945

Foto: Profimedia

Teflonski tiganji nisu za sve

 

Teflonski tiganji, za koje se ne lepi hrana, ne bi trebalo da budu izbor za pripremu baš  svih jela. Kako Liav trdi, oni su dobri za prženje jaja, palačinke ili neku drugu mekanu hranu.

On objašnjava da je problem što se pri pripremi hrane u ovakvim posudama ulje i voda pretvaraju u “zrnca” i toplota ne može da bude ravnomerno raspoređena – suprotno od onoga što želimo da postignemo u kuvanju.

Mariniranje je besmisleno

 

Kako Liav navodi, mariniranje hrane nema svrhu, zati je važno da se marinira meso koje je tanko isečeno.

Prema njegovim rečima, ako su deblji komadi, marinada ne “prodire u meso” što znači da začinski dodaci uglavnom ostaju samo spolja.

- To izaziva da meso i začini izgore i da se sa spoljna strana mesa ne skuva kako treba – kaže Liav.

crveno meso, svinjsko, svinjetina, rucak, hrana, kuhinja

Foto: Pixabay

Potapanje mesa u slanu vodu je loše

 

Ovo je način da se dodaju ukus i vlaga u određenu hranu, posebno u meso sa malim procentom masnoće, navodi magazine “Taste”.

Adam se ne slaže sa tim. Prema njegovim rečima, potapanjem mesa u slani rastvor, a pre termičke obrade, razređuje se ukus mesa i dodaje višak vode. Bolje je samo posoliti meso pre kuvanja, a kako bi ostalo sočno tokom procesa termičke obrade.

- Proces suvog osoljavanja mesa deluje tako da so usporava skupljanje mišićnih vlakana.

- Meso se manje skuplja tokom kuvanja, što znači da će manje vlage da bude istisnuto napolje, dajući sočniji i aromatičniji rezultat – navodi Adam.

patlidzan-foto-pixabay

Plavi patlidžan Foto: Pixabay

Patlidžan nije potrebno soliti pre pripreme

 

Patlidžan je lagano povrće koje može da se koristi gotovo uz svako jelo, osim što postoji onaj dosadni deo pripreme koji zahteva da ga prvo posolimo, zatim sačekamo da upije so, a onda isperemo.

Prema tvrdnjama Adama, ova praksa je čista zabluda.

- Patlidžani nisu gorki već 50 godina – kaže on, dodajući – Probajte sirovi patlidžan, ima ukus kao nedozrela jabuka.

T.T.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Recepti