IMATE PROBLEMA SA ŠTITNOM ŽLEZDOM? Evo šta smete, a šta ne smete da jedete

Ukoliko imate problema sa hormonima štitne žlezde, morate da znate koju hranu treba da jedete, a koju da izbegavate

  • 1

Najčešće bolesti štitne žlezde su hipertireoza, ili ubrzani rad, kad štitna žlezda proizvodi previše hormona, i hipotireoza, ili usporeni rad, kad štitna žlezda proizvodi premalo hormona. Bilo koje oboljenje da imate treba da izbegavate određenu hranu, jer ona može da deluje nepovoljno na proizvodnju hormona.

RAKIJA KOJA LEČI: Orahovačom protiv bronhitisa i problema sa štitnom žlezdom (RECEPT)

Crveni luk leči ŠTITNU žlezdu! (RECEPT)

Rad štitne žlezde se iz raznih razloga može poremetiti, pa se onda govori o stanju ubrzanog rada ili stanju usporenog rada ove žlezde. Simptomi hipertireoze, odnosno hipotireoze mogu da se ublaže izbegavanjem određene ishrane, ali  pravilan izbor namirnica može biti prilično individualan. Zato je dobro posavetovati se s doktorom pre nego što neke od namirnica navedenih u tekstu izbacite iz ishrane, piše portal Zadovoljna.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Patite od hipertireoze:

1.Izbegavajte hranu obogaćenu jodom poput algi, morskih trava i ostale plodove mora. Takođe, bi trebalo da izbegavate jodiranu so.

2. Trudite se da ne pijete punomasno mleko, a umesto njega konzumirajte obrano, koje se bolje vari.

3. Ne koristite rafinisano brašno, jer sadrži manje hranjivih stvari od cele pšenice i teško se vari. Ono ima visok glikemijski indeks i može da poremeti nivo šećera i hormona u krvi. Konzumiranjem hrane s nižim glikemijskim indeksom možete da poboljšate lučenje hormona. Beli hleb, testeninu, peciva i pahuljice od žitarica zamenite integralnim.

4. Odrecite se crvenog mesa, a umesto toga jedite nemasno ćureće meso ili ribu (losos, tuna, haringa, skuša).

5. Izbegavajte mlečne proizvode, naročito ako je hipertireoza povezana s netolerancijom na laktozu, što ćete primetiti ako se konstantno mučite s probavom, nadutošću i osećajem umora posle konzumiranja mleka, sira, sladoleda, jogurta...

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Patite od hipotireoze

1. Trudite se da ne unosite goitrogenu hranu (hranu koja sprečava preuzimanje joda iz krvi) poput prosa, senfa, karfiola, brokolija, spanaća, radiča, rena i slično.

2. Ne koristite soju i proizvode od soje, koji utiču na proizvodnju hormona štitne žlezde. Preporučuje se i izbegavanje čokoladnih i energetskih pločica, jer sadrže sojin lecitin, koji može da spreči proizvodnju hormona. Ovo se osnosi i na soja sos.

3. Budite oprezni i ​​s hranom koja sadrži gluten, kao što su ječam, pšenica, raž.

4. Odrecite se brze hrane, koja, takođe, usporava proizvodnju hormona štitne žlezde.

5. Izbegavajte breskve, kruške i jagode , jer je to voće je koje sprečava podizanje nivoa hormona štitne žlezde

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA