Ovo je SMS prevara u Srbiji koja cilja vozače, ne nasedajte: Možete izgubiti više od onoga čime u poruci prete

Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock, Privtana arhiva

Prevara koja se obraća vozačima jedna je od mnogih kojima je izloženo stanovništvo Srbije. U njoj se lažno upozorava na istek roka za uplatu kazne za saobraćajni prekršaj.

U poruci se takođe preti oduzimanjem vozačke dozvole.

Prema sadržaju koji nam je poslao čitalac, rok za plaćanje ističe sutra, 3. avgusta, a u slučaju da se ne ispoštuju uputstva iz poruke, prete mu "pravne i kreditne posledice".

U poruci je ostavljen i link na koji ne treba kliknuti, a koji navodno služi za uplatu novčane kazne. U njemu se može videti zloupotreba naziva JP "Putevi Srbije".

Foto: Privatna arhiva

Obaveštenje o neuplaćenoј kazni - Upozorenje na zaštitu kraјnjih prava

Imate neplaćenu kaznu za saobraćaјni prekršaј. Prema članu D508-12.083 Zakona o upravljanju vozilima, ukoliko ne platite do 3. avgusta 2025. godine:

* Registraciјa vozila biće suspendovana.

* Vozačka dozvola će biti povučena na 30 dana.

* Naložiće se administrativna taksa od 35%.

* Moguće su pravne i kreditne posledice.

Molimo vas da odmah preduzmete mere kako biste izbegli suspenziјu registraciјe.

Molimo vas da odmah platite

Pored toga, broj sa koga je poruka poslata, pripada korisniku mobilne mreže u Filipinima. 

Napredak tehnologije omogućio je sve sofisticiranije napade. Tako je ova poruka, uprkos tome što je poslata sa pozivnog +63 broja, napisana na srpskom jeziku.

Klikom na navedeni link pošiljalac rizikuje krađu podataka, koja u konačnici često ima za cilj pristupanje računu pojedinca.

(Telegraf.rs)