Veselin Jevrosimović: Prilagodljivost i širina
U vreme neposredno pre i tokom pandemije korona virusa, zabeležen je neverovatan rast zapošljavanja u IT industriji. Delimično je to bilo uzrokovano realnom potrebom za ljudskim resursima i optimizmom zbog napretka na raznim poljima.
Drugi razlog je sama pandemija i prelazak na rad od kuće, što je smanjilo troškove kompanija i otvorilo prostor za rast broja zaposlenih. Na žalost, ubrzo je usledilo otrežnjenje, pa su 2022. godinu obeležila masovna otpuštanja, pogotovo u takozvanoj „silicijumskoj dolini" u severnoj Kaliforniji.
Nekoliko godina kasnije, stvari se polako vraćaju u normalu. Projektovan je rast broja zaposlenih u IT sektoru za 2025. od nekih 12 procenata, sa tendencijom da do kraja decenije to bude i više.
Razlika je u tome što sada poslodavci mnogo pažljivije pristupaju planiranju i odabiru kadrova. Traže se inženjeri koji su sposobni da se prilagođavaju promenama, brzo usvajaju nova znanja i poseduju široko razumevanje kompletnog procesa – od razvoja softvera, preko sajber bezbednosti, do infrastrukture i telekomunikacija.
Naravno, specijalizacija se neophodna, ali će se na svakom tehničkom intervjuu za posao naći i pitanja iz drugih oblasti. Velika promena je i rast potrebe za zanimanjima vezanim za veštačku inteligenciju, što opet zahteva multidisciplinarni pristup.
Ono što je posebno zanimljivo, raste potražnja za IT stručnjacima u različitim industrijama i granama privrede. Sveopšta digitalizacija dovela je do toga da danas svaka uspešna kompanija mora da ima razvijeno odeljenje za informacione tehnologije.
To ponovo zahteva da programeri i inženjeri imaju znanja koja prevazilaze njihovu usku tehnološku oblast. Na kraju, na globalnom nivou se smanjuje koncentracija kadrova u tradicionalnim centrima poput pomenute Silicijumske doline, što može biti značajno i za domaći IT sektor.
Kao što sam nebrojeno puta do sada pisao na ovim stranama, za nas su pouke koje možemo da izvučemo iz globalnih kretanja i trendova veoma važne.
Koliko god je domaćim IT firmama bitno da razumeju kompleksniju sliku i proaktivno se pripremaju za nastupajući period, toliko su ove informacije značajne za mlade ljude koji sebe vide u tehnološkim zanimanjima.
I ovde je naravoučenije slično kao i ranije – bitno je da se naoružaju širokom paletom znanja i veština, da neprekidno rade na sopstvenom usavršavanju i da gledaju nekoliko koraka u budućnost.
(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)