Budućnost je pred nama: Čipovanje, štampani organi, burgeri iz epruvete...

Ova decenija promovisaće "Internet of Things 5G" - totalnu povezanost do nivoa da se čipovi ljudima ugrađuju pod kožu ili čak u mozak

Organi proizvedeni bioštampom biće među najvažnijim tehnološkim dostignućima u narednoj deceniji, kao i veštačko meso i čipovanje ljudi. Nauka radi na planovima inovativne medicine u oblasti bioštampe, odnosno pravljenju ljudskog organa ni od čega.

To uključuje stvaranje biološkog materijala, odnosno funkcionalnog tkiva sa dobrim šansama da ga ljudsko telo ne odbaci, a sve to pomoću metoda koje su dosta slične 3D štampanju predmeta od plastike - sloj po sloj.

Naučnici u taj proces polažu velike nade, jer transplantirani organi različitih donatora imaju ozbiljan procenat odbijanja, a donatora nema toliko koliko je stvarno potrebno.

Oko 200 izlagača iz 11 zemalja prezentuje svoje najnovije proizvode i aplikacije u oblasti aditivne proizvodnje i 3D štampanja. Foto: Tanjug/AP/Jens Meier

U ovoj deceniji u opticaju će biti i veštačko meso. Ljudi će kupovati i jesti burger od mesa iz laboratorije. Prvi hamburger od mesa uzgojenog u laboratoriji koštao je 300.000 dolara, a finansirao ga je Google.

Očekuje se da će ta tehnologija od sledeće godine uzimati sve više maha, pa će tako i laboratorijski dobijenom mesu padati cena.

Te su tehnologije vrlo slične onima u regenerativnoj medicini, dakle onima koje se koriste u eksperimentima dobijanja veštačkog organa.

Foto-ilustracija: pixabay.com

Ova decenija promovisaće "Internet of Things 5G" - totalnu povezanost do nivoa da se čipovi ljudima ugrađuju pod kožu ili čak u mozak i tako priključuju na jednu informativnu mrežu.

Ta mreža je upravo u fazi uvođenja, a zove se 5G. Sa brzinom do 100 gigabita u sekundi, 5G je oko stotinu puta brža od 4G.

Ta nova tehnologija doneće promene ne samo u industriji, već i u drugim masovnim delatnostima, poput televizije, koja bi mogla biti dostupna uvek.

(Telegraf.rs/Srna)