Ko je skovao termin "nanotehnologija"? Ovaj genije je pre 50 godina predvideo koncept koji danas pokreće sve

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Shutterstock

Profesor Norio Tanigiči je skovao termin "nanotehnologija" 1974. godine na Tokijskom naučnom univerzitetu. On je ovaj termin predstavio u naučnom radu na Međunarodnoj konferenciji o proizvodnom inženjeringu, definišući ga kao "obradu odvajanja, konsolidacije i deformacije materijala na nivou jednog atoma ili jedne molekule".

Njegov rad je bio prvenstveno fokusiran na ultra-preciznu mašinsku obradu, posebno u proizvodnji poluprovodnika, gde je kontrola na atomskom nivou počela da postaje izvodljiva.

U to vreme, Tanigičijeva "nanotehnologija" bila je praktičan, inženjerski orijentisan koncept daleko od futurističkih vizija koje će uslediti. Tek 1980-ih godina ovaj termin počinje da dobija šire značenje. K. Erik Dreksler, inženjer školovan na MIT-u, dramatično je proširio ovaj koncept u svojoj knjizi "Engines of Creation" iz 1986. godine.

Dreksler je zamišljao molekularne asemblere: mašine sposobne za izgradnju kompleksnih struktura atom po atom, slično biološkim procesima poput replikacije DNK. Ovaj spekulativni iskorak uveo je nanotehnologiju u javnu maštu, prepletući je sa vizionarskom naukom i naučnom fantastikom.

Od laboratorije do svakodnevnog života

U industriji danas "nanotehnologija" označava širok spektar tehnologija koje funkcionišu na skali od 1 do 100 nanometara. Ključne primene uključuju:

  • Elektroniku: Tranzistori u modernim CPU i GPU jedinicama se sada mere jednocifrenim nanometrima.
  • Medicinu: Sistemi za ciljanu dostavu lekova, posebno u onkologiji, koriste nanočestice za precizno usmeravanje tretmana direktno na tumorske ćelije.
  • Nauku o materijalima: Ugljenične nanocevi, grafen i kvantne tačke doveli su do novih klasa ultra-jakih, lakih i optoelektronskih materijala.
  • Energetiku: Nanotehnologija se koristi u visokoefikasnim solarnim ćelijama, elektrodama za baterije i skladištenju vodoničnog goriva.

Nanotehnologija u popularnoj kulturi

Kako je nauka sazrevala, tako je i njeno prikazivanje u popularnoj kulturi, često sa snažnom mešavinom preterivanja i distopije. Holivud je nanotehnologiju učinio omiljenim tropom za futurističku ili samopopravljajuću tehnologiju: od Ajronmenovog odela u Marvel univerzumu do scenarija "sive sluzi" u filmovima poput "Transcendence" (2014).

Naučna fantastika se uhvatila za Drekslerovu viziju. Autori poput Nila Stivensona ("The Diamond Age", 1995) istraživali su društva pokretana nanotehnologijom i biotehnološke revolucije. U video igrama i animeu, nanoboti su postali sinonim za regenerativne moći, biotehnološka unapređenja ili apokaliptične pretnje.

Drekslerijanska vizija je uvela nanotehnologiju u javnu maštu i snažno uticala kako na naučnu fantastiku tako i na spekulativno inženjerstvo.

(Telegraf.rs)