Pavel Surovi iz Kisača predstavlja Srbiju na međunarodnoj nedelji fotografije "Photo Beijing 2025" u Kini

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Pavel Surovi

U Pekingu u sklopu međunarodne nedelje fotografije "Photo Beijing 2025", koja predstavlja jednu od vodećih i najvećih jesenjih kulturnih manifestacija u prestonici Kine pod nazivom "Fotografija: Civilizacija - Novi kvalitet" okupiće profesionalne fotografe, entuzijaste i javnost iz zemlje i inostranstva. Manifestacija "Photo Beijing 2025" se organizuje na najvišem nivou od strane Ministarstva kulture i turizma Narodne Republike Kine u saradnji sa muzejima, galerijama i univerzitetima umetnosti. Međunarodna nedelja fotografije u Pekingu 2025. održaće se u Pekingu od 18. do 27. oktobra 2025. godine.

Posebna pažnja na manifestaciji ove godine će biti prezentacija 10 zemalja (Indije, Turske, Ujedinjenih Arabskih Emirata, Saudijske Arabije, Egipta, Maroka, Bahreina, Indonezije, Belorusije, Rumunija i Srbije) i njihovih najboljih predstavnika fotografa. Guo Jing predsednik Međunarodne fotografske unije ujedno i nagrađivani i renomirani kineski kustos je autor izložbe "Najbolji predsednici fotografija iz 10 zemalja". Za poster izložbe je izabrana fotografija "Srpska ratnica" fotografa Pavel Surovog.

Srbiju na međunarodnoj nedelji fotografije "Photo Beijing 2025" predstavlja proslavljeni srpski fotograf i poznati umetnik Pavel Surovi iz Kisača, ujedno i direktor Kulturnog centra Kisač. Surovi je ove godine već imao 3 samostalne izložbe u Kini u Pekingu, Tajanu i Nandžingu, koje su izazvale veliko interesovanje kineske publike. Takodje Surovi je ove godine osvojio zlatnu medalju u Kini na međunarodnom foto takmičenju GPU China.

"Velika mi je čast što mogu predstavljati Srbiju na ovom veličanstvenom događaju u Pekingu i radujem se što će biti moji radovi izloženi kod Kineskog milenijumskog spomenika (Spomenik narodnim herojima) na Tjenanmenskom trgu. Ovo nije po prvi put da je mnogočlani kineski žiri izabrao upravo moje umetničke radove da predstavljaju Srbiju. Moje srpske ratnice, vile sa vilama, fantasmagorične kraljice, carice, svetice i gejše i dalje osvajaju publiku širom sveta. Ovo je još jedna velika potvrda da moja umetnost i vizija mogu da spajaju narode, gradove i kontinente. Takodje predstavlja jedno inspirativno svedočanstvo ostalim stvaraocima, fotografima i primenjenim umetnicima, da kreativnost ma gde god da je nastala, u mom slučaju na periferiji Grada Novog Sada u jednom malom selu u Kisaču, uspeva da se svojim kvalitetom sama probije i da osvoji svet. Mislim da je to neverovatno i jako inspirativno. A još neverovatnije je to da svoju umetnost nisam nikada nikome nudio da izlažem, nego su same se države, gradovi, muzeji i galerije prepoznali kvalitet mojih umetničkih radova na otvaranju titule Evropske prestonice kulture - Novi Sad 2022 i pozvali me da izlažem. Time je moj uspeh još dragoceniji!

Sve je počelo u Kini u Pekingu još davne 2010. godine kada sam osvojio prvu nagradu žirija u grafičkom dizajnu za najbolji grafički osmisleni brend sveta na međunardnom takmičenju HiiiBrand. Posle sam svake godine osvajao u Kini, Rusiji, USA, Italiji, Rumuniji, Slovačkoj srebrne i bronzane medalje iz grafičkog dizajna. Kina i Rusija su me prve afirmisale i prepoznale kao umetnika svetskog ranga i mogu reći otvoreno to me je proslavilo i kod kuće u Srbiji i skrenulo pažnju srpskoj javnosti da postoji tu neki Pavel Surovi iz Kisača, koji je svojim radovima i vizijama stekao svetski renome kao grafički dizajner i fotograf. Sve svetske nagrade su bile za mene fantastična potvrda mog dosadašnjeg rada i neverovatan dokaz da postoje svetska takmičenja, gde se radovi ocenjuju transparento i gleda se kreativnost i kvalitet rada.

Za mene je oduvek bio izazov biti najbolji u svakom poslu kome sam pristupio i mislim da sam to i poslednjih godina dokazao svojim posvećenim radom, osvojenim nagradama i mnogobrojnim izložbama, koje su prezentovale Srbiju na najveličanstveniji način u svetu. Još kao mali sa 7 godina sam sanjao kao vizionar i napravio svoje dečje carstvo u kisačkom parku i močvari, pa zamišljao kako treba da izgleda super država i kako je izgraditi, kako napraviti superčoveka, kontempletovao o tajanstvenosti svemira itd. Sada sve te svoje ideje, vizije, kreativne skratove i svetove materijalizujem kroz sliku -fotografiju u umetničko delo. Izgleda da mi je Kina bila suđena i da se opet vraćam u staru civilizaciju u veliku Kinu kao afirmisani umetnik, grafički dizajner i uspešni fotograf." - izjavio je Pavel Surovi.

Pripreme za Pekinšku međunarodnu nedelju fotografije 2025. godine su skoro završene. Moja fotografije srpske ratnice sa kobrom sa crvenim okom stavljena je na poster Izložbe fotografija "Najbolji predsednici fotografija iz 10 zemalja".

Radovi će biti postavljene kod kineskog Milenijumskog spomenika u novom prostoru u Muzeju umetnosti harmonije. Istovremeno izložbe će biti postavljene u više prostornih izložbenih hala u Pekingu kao paralelnim izložbenim prostorima, otvarajući divan, raznovrstan i međusobno integrisan vizuelni gozbu za ljubitelje fotografije i javnost, fokusirajući se na predstavljanje najsavremenijeg razvoja današnje umetnosti fotografije i dalje promoviše prosperitet i razvoj kineske i strane fotografije.

(Telegraf.rs)