Međunarodni festival sportskog filma od 20. do 23. avgusta na Zlatiboru

A. N.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Shutterstock/Adam Radosavljevic

Međunarodni festival sportskog filma biće održan od 20. do 23. avgusta u Kulturnom centru Zlatibor, uz slobodan ulaz, a na svečanom otvaranju biće uručena priznanja za životno delo i izuzetan doprinos sportu i filmu, najavili su danas organizatori.

Direktorka festivala Olivera Nikitović je rekla na konferenciji za novinare u Jugoslovenskoj kinoteci da su dobitnici priznanja za životno delo fudbaleri Dejan Rambo Petković i Slavka Kanjevac, stonoteniserka Branka Batinić, strelac Goran Maksimović, atletičar Dane Korica i sportski novinar Stevan Kovačević.Kako je navedeno, specijalna priznanja za postignute uspehe dobili su Jugoslovensko sportsko društvo Partizan za 80. godina postojanja i Stonoteniserski klub Jedinstvo iz Užica povodom ulaska u prvu ligu.

Za podkast godine posthumno je nagrađen sportski komentator Edin Avdić (1979-2026), a povelja heroj sporta i života "Nataša Kovačević" je pripala paraalpskom skijašu Luki Bilčaru.

Nikitović je najavila da će 20. avgusta na otvaranju 15. izdanja festivala na Zlatiboru biti prikazani dokumentarni filmovi o Kanjevac ""Pele, Džaja, Slavka" i " O gingo" Darka Bajića o Petkoviću.

Prema njenim rečima, poslednji dan festivala će, uz panel "Nejednak teren, nejednak kadar", biti posvećen ženama i biće govora da li su postigle jednakost u sportu, film i u životu.

Selektor festivala Ognjen Rakčević je rekao da je od pristiglih više od 100 ostvarenja "bilo teško izabrati" 36 filmova iz regiona i inostranstva, od Rusije, preko Sjedinjenih Država do Indije, kojima su zajednički strast junaka i autora.

Rakčević je dodao da su u programu dela ozbiljnih autora poput Bajića, ali i studentski filmovi, koji prikazuju najrazličitije sportske teme, dok će "većina filmova biti prikazana tada i nikad više".

Direktor Turističke organizacije Zlatibora Vladimir Živanović je rekao da festival za opštinu Čajetina "ima posebno mesto", pošto je Zlatibor mesto okupljaja sportskih ekipa, a njegovo 15. izdanje je "dokaz da se radom i upornošću mogu postići rezultati".

"Sportske priče odavno nisu priče o pobedama i medaljama. To su priče o ljudima, koji ne odustaju, o porazima i pobedama, i novim izazovima", naglasio je Živanović.

Umetnički direktor festivala Jovan Marković je istakao važnost festivala zato što je podsticao intersovanje filmskih umentika za sportski film.

Kako je navedeno, u festivalskom žiriju su reditelj Bajić, novinar Aleksandar Avramović i dramaturg Metka Dedakovič.

(Telegraf.rs/Tanjug)