SRPSKI PREDUZETNIK: Mene jure za porez, a Partizan duguje 424 miliona

Kako to da Partizan i poznate medijske kuće, RTS i Pink, duguju za porez milione, a vlasnicima malih firmi se preti blokadom kod duga od nekoliko desetina hiljada dinara * Gde su zavšile pare od transfera igrača, pita se Đerđ Pap, poreski savetnik i bivši direktor Poreske uprave Srbije

Izgleda da Poreska uprava Srbije ima različite aršine u ponašanju prema poreskim dužnicima. Dok sportski klubovi, velike medijske kuće i druge velike firme duguju milione za porez državi , malim kompanijama se preti blokadom računa kod dugovanja od nekoliko hiljada dinara.

Evo jednog slučaja koji potvrđuje to pravilo.

Vlasniku jedne privatne firme u Beogradu stigla je opomena iz Poreske uprave da treba da plati 35.000 dinara poreza kako mu ne bi bio blokiran račun firme, izvršena prinudna naplata, a ako ne postupi po "naređenju", sledi mu dnevno zaračunavanje kamata na osnovni dug.

Iznervirani vlasnik javio se redakciji "Politike" i pitao zašto u Poreskoj upravi postoje dvostruki aršini. Kako je to on "trn u oku" poreznicima s dugom od 35.000 dinara, i to prvi put, a nisu, recimo, Fudbalski klub Partizan, RTS, Pink televizija, Mub… Ili neko drugi sa spiska 1.000 najvećih poreskih dužnika koji imaju višemilionske dugove – piše "Politika" u broju od nedelje.

I zaista - da li i zašto postoje različiti standardi kada su u pitanju poreski obveznici? I zašto bi, primera radi, fudbalski klub Partizan, čiji dug iznosi, prema poslednjim podacima Poreske uprave, 424.885.689 dinara, imao pravo na sporazumno odloženo plaćanje, a mala firma nema pa joj se odmah preti blokadom?

Đerđ Pap, poreski savetnik i bivši direktor Republičke poreske uprave, kaže za "Politiku" da je nepisano pravilo da se prema poreskim obveznicima različito postupa, a zašto je to tako, ne može da objasni.

- To vam je kao kod računa za struju. Najgore prođu oni koji je redovno plaćaju. Oni s milionskim dugovima prolaze nekažnjeno. Ili im se oprosti dug, odnosno omogućava da plate na rate, a najčešće to do kraja nikada ne urade - kaže Pap.

Činjenica je, dodaje, da bi poreski zakon morao biti isti za sve i za onog ko ima 5.000 i za dug od pet miliona dinara. Zašto poreznici ne preduzimaju iste mere za velike firme, kao što to rade sa samostalcima, to je pitanje na koje niko ne želi da odgovori, već samo može da se pretpostavlja.

Pap isključuje mogućnost da Poreska uprava nije znala da neko mesecima ili godinama ne plaća porez.

- To je jednostavno nemoguće.

Poreska uprava je, ističe, objavljivanjem spiskova s imenima najvećih dužnika, iz kojih se vidi da pojedina pravna lica ili preduzetnici i po deset godina ne plaćaju poreze, sebi dala autogol, a država da nema jake institucije koje bi dužnike primorale na to da izmiruju svoje obaveze na vreme.

Upitan šta je razlog da se na listi 100 najvećih dužnika ne nađu aktivne firme i poslodavci, već oni koji su u stečaju i čija su potraživanja mahom nenaplativa, Pap kaže da bi objavljivanje liste aktivnih firmi i iznosa, koje je moguće naplatiti, imalo smisla jedino poreznicima, jer bi mogli da vide šta mogu, a šta ne mogu da naplate.

- Nema govora o tome da dužnici ne znaju da imaju nenaplaćena potraživanja. Znaju. Još kako. Ovako se stvara sumnja da je spisak objavljen da bi se pokazalo da se radi transparentno, a u isto vreme taj isti spisak poslužio je da se prikriju nedodirljivi - ističe Pap.

Upitan kako je moguće da jedan veliki fudbalski klub, za naše prilike, kakav je Partizan, ima nenaplaćen porez, a da s druge strane stalno čujemo da je došlo do transfera igrača za koje se uzimaju obeštećenja i moralo bi da se plati porez na transfer.

Pap kaže, da je pravo pitanje gde su završile pare od tih transfera, ako nisu na računu Partizana i gde je plaćen porez na transfer igrača. Princip je isti i za Partizan i za STR – dnevni pazar mora da se knjiži.

Nije jasno, barem iz onoga što se vidi na spisku 1.000 najvećih dužnika, kako je to i pored Sporazuma o odloženom plaćanju Partizan izbegao da plati osam dospelih rata i zašto mu ova mogućnost nije oduzeta čim je prvi put izbegao da plati ratu duga.

(Telegraf.rs / Politika)