Zvezda bila pred ponorom, pa spasla čast protiv dominantnog Efesa

Zvezda jeste bila autsajder na ovom meču ali se očekivalo da pruži jači otpor lideru Evrolige

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Anadolu Efesa sa 85:78 u utakmici 22.kola Evrolige. Crveno-beli nisu uspeli da izvedu podvig i da savladaju ekipu koja je najozbiljniji kandidat za osvajanje trofeja.

Tim iz Istanbula koji je inače vicešampion Evrolige ove sezone je lider na tabeli, sa samo tri poraza i 19 pobeda, a imaju i MVP ija poslednja četiri kola Šejna Larkina, kao i našeg Vasilija Micića.

Zvezda je uspela da spase čast jer je u jednom momentu gubila i sa 24 poena razlike. Crveno-bele čeka paklena nedelja, jer već u ponedeljak čekaju Partizan u derbiju, a zatim u sredu dočekuju Panatinaikos, pa u petak gostuju Himkiju.

CRVENA ZVEZDA - ANADOLU EFES 78:85 (16:24, 14:27 28:21, 20:13)

Hala: Štark Arena

Gledalaca:14,820

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić, Punter 12, Braun 7, Perperoglu, Davidovac 15, Beron 14, Dobrić 5, Gist 3, Dženkins 3, Simanić 2, Odžo 4, Štimac 14

EFES: Larkin 24, Bubua 11, Singlton 13, Balbaj 2, Sangli 7, Moerman , Tunčer, Plej 6, Micić 6, Anderson 3, Peters 5, Simon 8.

Loš početak odredio kraj

Zvezda je ovu utakmicu izgubila već u prvih 20 minuta. Dve jako slabe četvrtine pre svega odbrambeno (16:24, 14:27), dale su vetar u leđa Efesu koji je ubacio 51 poen za poluvreme naspram 30 Zvezde.

Plus 21 je za ovakav tim Efesa, razlika koja se teško gubi. Ipak, Zvezda je dala sve od sebe u nastavku da bar malo ublaži razliku i poraz u čemu su i uspeli, pa su časno izgubili.

Borbenost na kraju spasla čast

Ipak, početak meča i 0-11 za Efes, kao i start druge četvrtine sa 2-15 za rezultat 18:41, bili su previše da bi Zvezda učinila nešto više na ovom meču.

Kasnije je Efes imao u plus 24 (32:56) na početku trećeg perioda i bilo je jasno da Zvezda nema šta da traži ovde.

Ono što ostaje za brigu je odustvo borbenosti i agresivnosti igrača Zvezde u prvih 20 minuta kada je meč i prlomljen. Kao da su sa suviše respekta ušli u meč protiv lidera Evrolige.

Dosta su grešili u napadu, ispadali iz ravnoteže u odbrani, primili mnogo trojki, čak 10 za poluvreme, i to je bilo to.

Efes je igrao u nastavku koliko mu treba, a Zvezda nije uspevala da spusti prednost ispod 12 poena razlike sve do poslednjeg minuta, kada je prišla na -6 (76:82) ali je to bilo kasno. Očigledno je bilo da je turski tim stao sa pritiskom i da su se tada malo razigrali igrači Zvezde i uspeli da spasu čast, što je u ovom momentu dosta od njih.

Efes je imao odličan šut 14-31 za tri poena i 18-32 za dva. Zvezda je sa druge strane šutirala 8-24 trojke i 19-44 iz igre.

Пласман обезедио Sofascore резултати уживо

TOK MEČA:

IV ČETVRTINA:

40. MIN: 78:85 KRAJ

40. MIN: 76:82 Zvezda je na šest poena razlike na 30 sekundi pre kraja.

39. MIN:74:82 Efes uzvraća trojkom, ali i Punter daje novu trojku i održava minus 8.

38. MIN: 71:79 Odlična odbrana Zvezde, kontranapad i koš uz faul Majkla Odža. Zvezda je na minus osam..Sada je sve moguće.

38. MIN: 69:79 Zvezde na -10 i to je najmanj razlika koju je uspela da priđe u drugom poluvremenu.

34. MIN:62:79 Mrka kapa za Zvezdu, taman kada su imali priliku da još smanje razliku i uvedu meč u egal i neizvesnost porimili su sedam poena zaredom.

31. MIN: 60:72 Odmah Bili Beron krade loptu i iz kontranapada smanjuje na -12 za Efes.

III ČETVRTINA:

30. MIN: 58:72 Kako su igrali prvih 25 minuta košarkaši Zvezde imaju dobar rezultat, jer je mnoglo da se desi da bude debakl. Ovako sad imaju 10 minuta da probaju da se vrate i da naprave dramu u završpnici.

28. MIN: 56:69 Uspela je Zvezda da spusti razliku na samo 13 poena, pre svega dobrom igrom u odbrani, ali i efikasnošću Davidovca i Berona, ali još je to daleko od egala. Ipak serija 18-9 znači.

24. MIN: 38:60 Razigrao se Štimac uspeo da malo podigne igru Zvezde za četiri vezana poena i da ne dozvoli da razlike ne ode još više. Zvezdi je problem slabija igra Lorenca Brauna koji nije nba nivou kao na prethodnium utakmicama. Jednostavno, ne vidi se na terenu.

22. MIN: 32:56 Najubedljivija prednost Efesa po drugi put plus 26 poena. Jednostavno, nemaju kvalitet igrači Zvezde da se suprostave ovakvoj ekipi koja je pretendent na titulu.

II ČETVRTINA:

20.MIN:30:51 Lagano igraju košarkaši Efesa, svaki igrač koji ima loptu je opasan po koš Zvezde i jednostavno timska odbrana srpskog kluba nema rešenja. Čak 10 trojki su dali iz 17 pokušaja što je neverovatnih 58% i to je ključ velike razlike.

Zvezda je šutnula 3-13 za tri poena. Ipak, problem je u odbrani, koja mora da bude agresivnija.Larkin je ubacio 15 poena, Bobua 11, Singlton 10. Kod Zvezde Beron je ubacio 7, a Dobrić i Davidovac po 5.

18. MIN:23:44 Zvezda je malo popravila borbenost, ulaskom Davidovca i Gista, ali je i dalje rezultatski daleko od Efesa koji je imao i 20:44 prednost.

16.MIN: 18:41 Totalni raspad Zvezde u drugoj četvrtini u kojoj je dala samo  dva poena i to bez koša iz igre. Nesigurnost u igri, bez samopouzdanja, čak i najiskusnijih igrača.

12. MIN: 16:34 Serija grešaka igrača Crvene zvezde na početku ove četvrtine kao i u prvoj. Efes to kažnjava i stiče prednost najveću na meču.

I ČETVRTINA:

10. MIN: 16:24 Zvezda ne sme da dozvoli da igrači Efesa budu agresivniji i da se više bore. To je prvi uslov za ovaj meč, a posle sve ostalo. Ali, za sada nije tako.

9. MIN: 14:22 Rasplasmsala se igra, ali Zvezda dosta greši u napadu i dozvoljava ekipi Efesa da održava prednost. Dobrić za sada najefikasniji u Zvezdi sa 5 poena.

6.MIN: 5:13 Konačno je pogodio Bili Beron trojku iz trećeg pokušaja, Zvezda je malo pojačala odbranu, ali mora još jače, ako žele da uključe u egal rezultat.

Patike koašrkaša Efesa posvećene Kobiju Brajantu Foto: MN Press

4. MIN: 0:11 Nove dve trojka Efesa za ubedljivo vođstvo, ekipa Zvezde deluje vrlo stegnuto, bez tečnosti u napadu, ali i bez agresivnosti u odbrani.

2. MIN: 0:5 Efes je sa dva napada već stavio do znanja Zvezdi da je došao po trijumf u Beograd

1. MIN: 0:0 Efes je imao prvi napad, ali su igrači i jedne i druge ekipe mirno stzajali na terenu i čekali da isteknu 24 sekunde u čast Kobija Brajanta i broja 24 koji je nosio.