Najjača žena na svetu je muško!? Novi svetski skandal, trans osoba, 35 kg teža od ostalih, uzela zlato

S. G.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Printscreen: Instagram/strong_jammie_booker

Američka takmičarka Džejmi Buker, za koju pojedine rivalke tvrde da je „biološki muškarac“, osvojila je zlatnu medalju na finalu World's Strongest Woman 2025 u Arlingtonu, Teksas, što je izazvalo bes i haos među sportistkinjama i trenerima.

Buker je pobedila Britanku Andreu Tompson, koja je nakon proglašenja napustila postolje. Tom momentu, svima je delovalo kao da govori: „Ovo je glupost“, dok je Amerikanka slavila. Britanka je potom od strane svog trenera i pojedinih koleginica proglašena „pravom World's Strongest Woman“.

Rebeka Roberts, trostruka šampionka, tvrdi da niko – pa ni organizatori – nije znao ništa o prošlosti Džejmi Buker. Detalji o takmičarki su nejasni, ali se u jednom Jutjub snimku iz 2017. godine – objavljenom na kanalu koji navodno pripada Buker – ona opisuje kao „21-godišnja trans žena sa istorijom zlostavljanja“.

Ova pobeda izazvala je buru reakcija, a Roberts je na Instagramu objavila sliku sa porukom „zaštitite ženski sport“. U opširnoj poruci navela je da nema mržnje prema trans osobama, ali da „ženska kategorija mora ostati rezervisana za biološki rođene žene“, naglašavajući da prednosti u sportovima snage ne nestaju tranzicijom. Dodala je da „ni takmičarke ni organizatori“ nisu znali ništa o njenoj prošlosti i da je time narušen integritet takmičenja.

Jedan od Bukerinih sponzora, Iron Ape, saopštio je da više nije povezan sa njom, optužujući je da je „dovela u zabludu“ zvaničnike Strongman Gamesa, čime je stekla nepravednu prednost.

Mitčel Huper, World's Strongest Man 2023, takođe je kritikovao rezultate, ističući da je Buker „7 do 10 centimetara viša i oko 35 kilograma teža od najbliže rivalke“ i uz poruku da „mora postojati granica radi zaštite ženskog sporta“.

(Telegraf.rs)