Stari rade, mladi na birou!

Od oko 800.000 nezaposlenih, svoju prvu šansu traži čak 271.086 ljudi, a svaki drugi od njih ima manje od 30 godina. Nije u pitanju samo smena generacija, već što se ne otvaraju nova radna mesta na kojim bi bili angažovani mladi

Od oko 800.000 nezaposlenih, svoju prvu šansu traži čak 271.086 ljudi, a svaki drugi od njih ima manje od 30 godina, pišu "Večernje Novosti".

Ako se usvoji jedan od predloga, da žene odlaze u penziju sa 63 godine, a muškarci sa 67 godina, u penzionerskim danima ćemo "uživati" čak četiri godine manje od stanovnika EU, piše list.

Životni vek muškaraca u Srbiji je oko 71 godinu, dok žene u našoj zemlji prosečno žive oko 76 godina. To bi značilo da bi čovek koji radi do 67. godine u penziji bio svega četiri, dok je kod žena situacija malo bolja, pa bi njihov penzionerski "staž" trajao oko devet godina, piše list.

Stručnjaci smatraju da nema mnogo koristi od produžavanja radnog staža, jer su pred penziju ljudi manje motivisani da rade, niža im je produktivnost, a ponestaju im i ideje.

- Nije u pitanju samo smena generacija, već što se ne otvaraju nova radna mesta na kojim bi bili angažovani mladi. Treba sprečiti prevremeno penzionisanje i lažne invalidske penzije, a nije potrebno da se radni vek produžava, jer se time ne postiže pravi efekat - smatra ekonomista Aleksandar Stevanović.

Kod nas je stopa aktivnosti i zaposlenosti stanovništva za trećinu je niža od proseka EU - napominje Nada Novaković, naučni saradnik Instituta društvenih nauka u Beogradu, i navodi da je opšta stopa nezaposlenosti u Srbiji nekoliko puta viša nego u članicama EU i podseća da je svaka druga osoba od 19. do 24. godine bez posla.

- Nezaposlenost bi bila i veća da veliki broj mladih nije napustio zemlju. Najobrazovaniji među njima i danas su spremni da to učine, jer ovde ne vide perspektivu. Izmene radnog zakonodavstva ne idu u prilog mladim generacijama. Naprotiv, one unose još veću nesigurnost posla, zarade i materijalnog položaja - smatra Novakovićeva. 

Osnovna rešenja su nastala pod pritiskom MMF i Svetske banke. Na taj način se zemlje direktno ucenjuju, u ime dobijanja novih kredita i vraćanja starih, kaže Nada Novaković.

- Njih ne interesuje naš razvoj, a domaće institucije o tome ne vode veliku brigu. Mladi su žrtvovane generacije, jer neće imati priliku da se ostvare na poslu, u porodici i društvu - kaže ona.

- Odlaziće se u penziju pod nepovoljnijim uslovima, a onima koji su je dočekali sigurno će biti manja, uprkos svim reformama. Pomeranje starosne granice za odlazak u penziju naneće štetu i starijim radnicima, posebno ženama - smatra Novakovićeva. 

Mladi ljudi, bez radnog iskustva, imaju dosta problema prilikom zapošljavanja bez obzira na o gde traže posao, jer poslodavci uglavnom traže radno iskustvo, pišu "Novosti".

U NZS navode da najteže do posla dolaze svi oni kojima se uz diplomu obavezno traži i položen stručni ili državni ispit, licence, a to su lekari, mašinci, građevinci, elektroinženjeri, bezbednjaci...

(Telegraf.rs)