Kosovo će finansirati odbranu pripadnika OVK optuženih za ratne zločine

Prošle nedelje Kosovska Vlada saopštila je da će svaka osoba koja je optužena za navodne zločine pred specijalnim sudom dobiti pravnu i finansijsku zaštitu i novčanu pomoć za porodice

Na Kosovu trenutno traje rasprava koju je pokrenula najava o uspostavljanju podrške bivšim pripadnicima Oslobodilačke vojske Kosova pred novim međunarodnim sudom za ratne zločine.

Prošle nedelje Kosovska Vlada saopštila je da će svaka osoba koja je optužena za navodne zločine pred specijalnim sudom dobiti pravnu i finansijsku zaštitu i novčanu pomoć za porodice.

- Nema sumnje da ovaj fond mora biti ustanovljen. Nema sumnje da ovaj fond mora biti ustanovljen -  rekao je u sredu Adem Grabovci iz vladajuće Demokratske partije Kosova.

Ipak, postoje i oni koji se ne slažu sa ovom odlukom.

Redžep Seljimi iz opozicionog pokreta Samoopredeljenje, koji se protivi osnivanju novog suda, rekao je za BIRN da “osnivanjem tog fonda vlada pokušava da umanji štetu koja je zemlji načinjena osnivanjem novog tribunala za ratne zločine”.

Veruje se, inače, da je Evropska unija izvršila pritisak na Kosovo da podrži osnivanje tribunala.

Poslanici u parlamentu prošle nedelje su podržali odluku o  osnivanju novog tribunala koji će raditi u skladu sa zakonima Kosova, ali će tužitelji i sudije biti međunarodni. On bi trebalo da rasvetli ratne zločine koje su navodno počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova 1998. i 1999. godine.

Sud će najverovatnije imati prostorije na Kosovu i izvan njega, ali se još ne zna kada će tačno biti osnovan. Ne zna se ni da li će se novi tribunal baviti trgovinom organima u koju su navodno bili umešani pripadnici OVK, ali se zna da će se baviti otmicama i raseljavanjem oko 500 ljudi, uglavnom Srba, koji su nestali tokom sukoba na Kosovu koji se završio u julu 1999. godine.

Istraga o navodima o trgovini organima iz izveštaja Saveta Evrope, koji je 2010. godine sačinio Dik Marti, još traje.

(Telegraf.rs / Izvor: Birn)