EPS godišnje gubi 80 miliona evra zbog krađe struje

Električna energija se najčešće krade oštećenjem brojla, postavljanjem magneta, nelegalnim priključenjem… Tokom 2013. godine otkriveno je 10.000 kradljivaca struje

Elektroprivredi Srbije (EPS) neophodna su investiciona ulaganja kako bi se smanjili ukupni gubici električne energije, koji godišnje iznose oko 4,5 milijardi kilovat-sati, ili 15 odsto od ukupno isporučene struje, a samo na krađi struje EPS godišnje gubi oko 80 miliona evra.

Četvrtina od ukupno izgubljenih 4,5 milijardi kilovat-sati, odnosno 1,2 milijarde kilovat-sati, predstavljaju takozvane netehničke gubitke, ili krađu i neovlašćeno priključenje na mrežu, a ostalo su tehnički gubici, ističu za Tanjug u EPS-u.

Električna energija se najčešće krade oštećenjem brojla, postavljanjem magneta, nelegalnim priključenjem…, navode u EPS-u, i dodaju da je tokom 2013. godine otkriveno 10.000 kradljivaca struje. Mere za sprečavanje krađe električne energije su izmeštanje merenih mesta, postavljanje kontrolnih brojila, ali i pooštravanje kaznene politike.

undefined

Tehnički gubici se smanjuju investicionim ulaganjima u distributivnu mrežu i mernu infrastrukturu, a netehnički, kako kažu u EPS-u, pre svega otkrivanjem neovlašćenog korišćenja struje, krađa i samovlasnog priključenja objekata na distributivnu mrežu.

Prethodni ministar energetike Zorana Mihajlović ukazala je prošle godine da u Srbiji postoji dosta problema sa gubicima struje na distributivnoj mreži i da bi te gubitke trebalo smanjivati izgradnjom novih trafostanica i promenom brojila.

Gubici struje na prenosnoj mreži na visokom naponu su u nivou evropskog proseka, ali su gubici na distributivnoj mreži mnogo viši i u pojedinim delovima distributivnog sistema iznose i do 50 odsto, navela je Mihajlović.

- Krađe struje ni u najrazvijenijim zemljama ne mogu da se iskorene, ali za tri do četiri godine bi se mogle smanjiti za dva procentna poena, a dugoročnim ulaganjem moguće je dodatno smanjenje - rekao je rukovodilac energetsko-tehničkog sektora Agencije za energetiku Aca Vučković.

Vučković je ponovio da treba ulagati u merma mesta, nabavku i zamenu brojila, jer je procenjeno da kod više od 90 odsto slučajeva stara brojila mere manje struje nego što je isporučeno i povećavaju gubitke, a potrebno je i rasterećenje sistema i kontrola mernih mesta.

(Telegraf.rs / Tanjug)