NEMA VIŠE KRAĐA BEBA: Srpska porodilišta dobijaju uređaj koji će promeniti sve!

U pitanju je patent koji se zove uređaj za biometrijsku idnetifikaciju roditeljstva - materinstva, a od septembra je zaštićen u Zavodu za intelektulanu svojinu. Ukoliko sve to zaživi, krajem sledeće godine taj uređaj, koji na osnovu otisaka prstiju majke i novorođenčeta nepogrešivo izbacuje rezulate, mogao bi da se nađe u svim porodilištima

Afera "krađa beba" svim budućim roditeljima i majkama na porođajnom stolu ledila je krv u žilama proteklih godina. Ako projekat mladog srpskog naučnika Komlena Lalovića zaživi, pitanje "da li je ovo moja beba?" postaće prošlost.

U pitanju je patent koji se zove uređaj za biometrijsku identifikaciju roditeljstva - materinstva, a od septembra je zaštićen u Zavodu za intelektulanu svojinu. Ukoliko sve to zaživi, krajem sledeće godine taj uređaj, koji na osnovu otisaka prstiju majke i novorođenčeta nepogrešivo izbacuje rezulate, mogao bi da se nađe u svim porodilištima.

- Došao sam na ideju da napravim takav patent, koji ne postoji nigde na planeti, jer ću za nekoliko meseci postati otac. U stvari, inspirisan sam bio trudnoćom moje supruge, ali i svim onim što se dešavalo u vezi sa aferom "krađe beba". Moja doktorska teza imala je veze sa biometrijom i bavim se tom granom nauke. Pošto je naučna činjenica je da se jedino otisak prsta formira do sedmog meseca trudnoće i ostaje takav celog života čoveka, odlučio sam se za taj vid biometrijske zaštite beba i majki. Sve ostale biometrije se menjaju, iris ili zenica oka, dlan, oblik šake, pigmentacija u oku - otkriva za "Alo" Lalović.

Prema njegovim rečima, ideja je bila da uređaj ima dualni skener, odnosno dva polja za uzimanje otiska prsta majke i novorođenčeta.

- Uz pristanak majke, istovremeno bi se radilo skeniranje po rođenju. Podaci mogu da se šifruju, ali i ne moraju. Ne postoji mogućnost greške. Majka potom dobija odgovor: "Da to je vaša beba, možete ići kući" ili, ako se otisci prstiju ne podudaraju, onda se skeniraju sve ostale bebe, kako bi se utvrdilo koja je ona prava. Dakle, ne postoji mogućnost zamene - objašnjava on, i dodaje da bi cena bila od 200 do 300 evra, a da je trenutno u fazi uspostavljanja kontakta sa porodilištima.

Komlen Lalović kaže da su početna ulaganja u ceo projekat 15.000 evra.

- Za mene, kao pojedinca, to je mnogo. Odrekao bih se svih prava ako bi Ministartvo zdravlja i porodilišta u Srbiji to prihvatilo. Onda bih našoj zemlji poklonio moj izum - kaže on.

(Telegraf.rs / Alo)