Prosečna carina na uvoz robe iz EU 1,8 odsto

Od početka primene Prelaznog trgovinskog sporazuma, zaključno za oktobrom 2011. -e , ukupna korist od izvoza iznosi 1,4 milijarde evra

Prema odredbama Prelaznog trgovinskog sporazuma (PTS) sa EU, ove godine će prosečna carina na uvoz robe iz EU iznositi 1,8 odsto, dok će prosečna carina na uvoz iz ostalih zemalja sa kojima nisu zaključeni povlašćeni sporazumi iznositi 6,2 odsto, objavila je Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije.

Za frižidere i zamrzivače cairinska stopa iznosi dva odsto (iz ostalih zemalja 10) za veš mašine šest 6 odsto (iz druhih zemalja 15), za televizore šest i tri, dok je za druge zemalje carina 15 odsto.

Takođe, carinske stope od početka ove godine smanjene su za automobile od2,5 i pet odsto, u zavisnosti od kubikaže motora, dok je za nova vozila iz ostalih zemalja carina 12,5 odsto.

Nastavak liberalizacije u skladu je sa dinamikom predviđenom Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (ŠP), kojim se između Srbije i Evropske unije stvara zona slobodne trgovine i našoj zemlji omogućava bescarinski pristup evropskom tržištu od pola milijarde potrošača.

Četvorogodišnja primena PTS-a dovela je do smanjenja deficita i povećanja pokrivenosti uvoza izvozom u EU. U prvih 10 meseci 2011. godine, procenat pokrivenosti uvoza izvozom dostigao je nivo od 61,4 odsto, koji je ujedno i najviši u poslednjih 15 godina.

U 2011. godini, u periodu januar-oktobar, izvoz Srbije u EU iznosio je 4,05 milijardi evra, što predstavlja rast od 18,8 procenata u odnosu na isti period prethodne godine, a uvoz 6,59 milijardi evra, odnosno 14,4 odsto rasta u odnosu na 2010. godinu.

Izvoz u EU već u 2010. godini dostigao je nivo pre krize odsnosno iz 2008. godine, dok maksimalni iznos uvoza, koji je ostvaren 2008., još uvek nije dostignut.

EU je naš najveći spoljnotrgovinski partner i učestvuje sa 57 odsto u razmeni Srbije sa svetom. Ukoliko se uzmu u obzir i zemlje CEFTA, koje su druge su po značaju izvoz Srbije, jasno je da više od 80 procenata srpskog izvoza usmereno ka sadašnjim članicama EU ili zemljama koje će to postati u budućnosti.

Izvoz u samo dve zemlje EU - Nemačku i Italiju, skoro je tri puta veći od našeg ukupnog izvoza u Rusiju, Kinu, Severnu i Južnu Ameriku i Afriku, navodi Kanvelarija za evropske integracije.

(telegraf.rs/agencije)