SVEDOČENJA O ANTIFAŠISTIČKOJ BORBI: Dođite da čujete priče starih Partizana!

Posetiocima će biti prikazani delovi intervjua sa učesnicima Narodno-oslobodilačke borbe koji su snimljeni tokom 2012. i 2014. godine, i čuće kako se Evropa odnosi prema nasleđu Drugog svetskog rata

Danas će se u Muzeju istorije Jugoslavije održati manifestacija pod nazivom "Antifašizam u Evropi danas", na kojoj će moći da se čuju usmena svedočanstva učesnika i učesnica antifašističke borbe, kao i mišljenja autorki i autora iz različitih delova našeg kontinenta kako su oni videli poslednjih sedamdeset godina, kao i sadašnjost Evrope.

S početkom u 18 časova, u bioskopskoj sali, Savez antifašista Srbije, Nezavisno Udruženje Novinara Srbije, i Fondacija Hajnrih Bel predstaviće dve publikacije:

- O slobodi – usmena svedočanstva učesnika i učesnica antifašističke borbe (u izdanju Fondacije Hajnrih Bel)

- Evropa – sedamdeset godina nakon Drugog svetskog rata (u izdanju RK Links i MostArta).

O motivima za oba poduhvata, i njihovom sadržaju kao i o pitanju kako se Evropa odnosi prema nasleđu Drugog svetskog rata, govoriće Aleksandar Kraus i Nebojša Dragosavac iz Saveza antifašista Srbije, kao i Olga Manojlović Pintar i Sanja Petrović Todosijević, istoričarke Alida Bremer i Saša Ilić, urednici RK Links Dejan Kožul, novinar.

Posetiocima će biti prikazani delovi intervjua sa učesnicima Narodno-oslobodilačke borbe koji su snimljeni tokom 2012. i 2014. godine. Projekat O Slobodi obuhvata 14 video-snimaka razgovora sa neposrednim nosiocima antifašističkog pokreta u Jugoslaviji.

Drugi deo: Evropa – sedamdeset godina nakon Drugog svetskog rata je zbornik koji predstavlja prevod svih tekstova koji su izvorno objavljeni u Beton Internationalu br. 2, u martu 2015. godine, kao podlistak berlinskog Tageszeitunga.

Za ovo izdanje Beton Internationala, poziv je upućen autorkama i autorima iz različitih delova našeg kontinenta s molbom da napišu kako vide poslednjih sedamdeset godina, kao i sadašnjost Evrope. Pitanje upućeno Istoku odnosilo na pojam "antifašizma" i njegovo današnje značenje. Pitanje pućeno Zapadu odnosilo se na viziju Evrope s one strane birokratije.

Autori i autorke u zborniku: Dragana Mladenović (Srb), Sesil Vajsbrot (Fr), Miroslav Mareš (Cze), Patrik Bušron (Fr), Dorijan Astor (Fr), Sreten Ugričić (Srb), Gasan Gusejnov (Ru), Anton Šehovzov (Ukr), Mikola Rjabčuk (Ukr), Zvonko Maković (Cro), Andžej Leder (Pol), Goran Vojnović (Slo), Edi Matić (Cro), Zlatko Paković (Srb), Karolina Vigura (Pol), Žoj Sorman (Fr), Katerina Poladjan (De, Ru), Adam Tirlvel (UK) Mari Kosne (Fr), Ivana Bodrožić (Cro), Katarina Tivald (At), Kamil de Toledo (Fr), Matijas Enar (Fr), Teresa Koloma Bek (De), Jurica Pavičić (Cro), Srećko Horvat (Cro), Janis Kiurcakis(Gre),Andrej Nikolaidis (Mne), Fransoa Kise (Fr), Alida Bremer (Cro, De), Saša Ilić (Srb).

(Telegraf.rs)