VOJNA FABRIKA "KRUŠIK" PONOVO ZAPOŠLJAVA MAJSTORE: Možda je ovo prava prilika za zaposlenje?

Najveća valjevska fabrika je sa Tehničkom školom potpisala ugovor o školovanju potrebnih majstorskih kadrova, jer potrebnih zanimanja nema dovoljno na evidenciji zaposlenih

Foto: Telegraf

Valjevska vojna fabrika "Krušik" ponovo je počela da školuje majstore. Osmaci koji u septembru upišu novi zanat u Tehničkoj školi, za tri godine, kao zaposleni, biće za mašinama fabrike.

FABRIKA OD 9,4 MILIONA: Pogledajte zašto ovakve nije bilo u ovom delu Evrope! (FOTO)

Najveća valjevska fabrika je sa Tehničkom školom potpisala ugovor o školovanju potrebnih majstorskih kadrova, jer potrebnih zanimanja nema dovoljno na evidenciji zaposlenih.

NOVA RADNA MESTA: U "Krušiku" posao za 500 ljudi! (FOTO)

- U poslednjih 20 godina Tehnička škola nije upisala obrazovne profile metaloglodača, strugara i slično, zbog čega su ova zanimanja postala deficitarna, a preduzeća metalske industrije su se našla u nezavidnoj situaciji. Sa jedne strane imamo majstore koji su pred penzijom, a sa druge strane nemamo mlade ljude koje bi postojeći majstori obučili i uveli u posao, a dobar majstorski kadar čini okosnicu dobre i kvalitetne proizvodnje. Zbog toga smo se i odlučili za saradnju sa valjevskom Tehničkom školom. Jedno odeljenje od 30 đaka već se školuje za potrebe "Krušika", a od septembra Tehnička škola uvodi novo trogodišnje zanimanje, operater mašinske obrade sa modulima metalostrugar, metalobrusač i mašinbravar, takođe odeljenje od 30 učenika. Njih po završetku školovanja očekuje posao u fabrici. S obzirom da će sve tri godine imati stalnu praksu kod nas i da se precizno školovati za određeno radno mesto, to je prvi primer dualnog obrazovanja u Valjevu, a mislim i šire - kaže za Telegraf direktor "Krušika" Mladen Petković.

Valjevska vojna fabrika je odlučila da stipendira sve učenike ovog obrazovnog profila koji budu imali opšti uspeh minimum 3,5, primereno vladanje i ocenu 5 iz praktične nastave. Uz to, "Krušik" od ovog meseca stipendira po dvojicu najboljih učenika i dvojicu slabijeg materijalnog stanja, sa po 5.000 dinara mesečno.

- Krajnji cilj je da nakon završetka školovanja, svim učenicima koji ispunjavaju ove kriterijume obezbedimo posao u našoj fabrici - kaže Petković.

Vojna fabrika trenutno zapošljava oko 1.800 radnika, a prosečna plata je 46.000 dinara.

(S.S.)