KUPILI STE KUĆNI APARAT KOJI NEMA OVAJ TROUGAO? Ovo može da znači da ste UPRAVO BACILI PARE!

– Proizvod ne sme da se nađe na rafu ukoliko nema taj znak – objašnjavaju u Ministarstvu privrede

Srpski znak usaglašenosti, karakteristični trougao, postoji već šest godina, ali ga i dalje pojedini proizvođači i uvoznici izbegavaju. U Ministarstvu privrede upozoravaju da, ukoliko karakteristični trougao nije utisnut, to je prvi alarm da sa proizvodom nešto nije u redu.

STIŽU PARE ZA JUL: Isplata naknade za NEZAPOSLENE - danas i sutra!

Spisak uređaja za čiju bezbednost garantuje srpski znak usaglašenosti obnavlja se skoro svake godine. Na njemu je hiljade i hiljade artikala - svi kućni aparati koji su na struju. Treba da ga ima sva zaština i sportska oprema, industrijske i privredne mašine, radio i telekomunikaciona oprema, a među njima i mobilni aparati, pišu "Večernje novosti"

– Proizvod ne sme da se nađe na rafu ukoliko nema taj znak – objašnjavaju u Ministarstvu privrede.

Tržišna inspekcija, međutim, ne može da uđe u svaki objekat. Ne mogu fizički to da postignu. Potrošač zato treba da proveri da li znak postoji, a ako ga nema da to prijavi tržišnoj inspekciji. Čim znak nedostaje, to je znak da je možda reč o falsifikatu ili je proizvod ušao u zemlju "sivim" kanalima.

Prepoznatljivi trougao je srpski pandan evropskom CE znaku. Mi ćemo evropski moći da koristimo tek kada postanemo članovi EU. Tada uvoznici iz Evrope neće morati da dokazuju da je roba bezbedna i za srpske kupce.

– Sada proizvođači i uvoznici moraju da obezbede uverenje o usaglašenost. Za jednostavnije uređaje to znači da ovlašćene laboratorije provere tehničku dokumentaciju koja se tiče bezbednosti. Složeniji uređaji, poput liftova, strugova i mašina, moraju da se pregledaju. S jedne strane se procenjuje bezbednost potrošača, a s druge visina troškova i sloboda protoka robe. Ako bi privrednicima nametali velike namete, to bi se smatralo ograničenjem protoka robe – navode u Ministarstvu privrede.

(Telegraf.rs/Izvor: Večernje novosti)