JEDNO ZANIMANJE ZLATA VREDNO: Srpski radnici u inostranstvu zarađuju i do 8.000 evra mesečno!

Iz Ministarstva za rad i zapošljavanje rekli su da su srpski sezonci angažovani i na poslovima u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, Italiji, Austriji, a bilo ih je u Norveškoj, Alžiru, Kini, Kanadi, Egiptu, Kazahstanu, Poljskoj i Južnoj Africi

Na privremeni rad od početka 2016. godine iz Srbije je otišlo 8.965 radnika, pre svega u Nemačku i Rusiju u kojima vlada enormna potražnja za kvalifikovanim građevinarcima i zanatlijama.

NEMAČKA PONOVO TRAŽI STRUČNJAKE: Na ovom mestu možete saznati kako da dobijete posao!

Tesari, zidari, armirači, keramičari i parketari najtraženije su zanatlije u zapadnoj Evropi, gde mesečno mogu da zarade i po nekoliko hiljada evra, prenosi Kurir.

Iz Ministarstva za rad i zapošljavanje rekli su da su srpski sezonci angažovani i na poslovima u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, Italiji, Austriji, a bilo ih je u Norveškoj, Alžiru, Kini, Kanadi, Egiptu, Kazahstanu, Poljskoj i Južnoj Africi.

- U Nemačkoj se najviše traže montažeri skela, fasaderi, moleri, keramičari, stolari, instalateri i industrijski izolatori koji rade na termoelektranama, toplovodima, termoizolaciji. Traže se i stakloresci, instalaterteri mašinske i elektro struke. Naši majstori su izuzetno cenjeni i ima ih svuda, u Švajcarskoj, Španiji, Irskoj, Danskoj, Norveškoj. Samo sezonci u građevini godišnje iz inostranstva donesu između 400 i 500 miliona evra - kaže Goran Radić, potpredsednik Građevinske komore Srbije i dodaje da bi građevinske kompanije, da su dobro organizovane, godišnje mogle da donesu u zemlju od milijardu i po do dve milijarde evra.

- Da imamo dovoljno različitih profila, ovog momenta bi u EU moglo da se zaposli 100.000 zanatlija. Mnogo naših radnika i inženjera radi preko domaćih kompanija i u Nigeriji, Ekvatorijalnoj Gvineji i Južnoj Africi. Naši inženjeri rade i za kineske kompanije, a u tekstilnoj industriji u Kini su najtraženiji dizajneri - objašnjava Rodić i dodaje da samo u Rusiji radi 20.000 građevinskih radnika iz Srbije.

Što se zarade tiče, tesari u Irskoj mesečno mogu da uštede 1.800 evra jer su im plaćeni stan, hrana i prekovremeni rad.

Naši lekari, medicinske sestre, i tehničari najčešće idu u Nemačku i Norvešku, gde mogu da zarade od 2.000 do 8.000 evra mesečno.

(Telegraf.rs)