AMERIČKI CNN: Nikola Tesla je kultni heroj!

"Tesla je neobičan heroj i u SAD ima jako malo spomenika posvećenih njemu. Smatram da je to nešto što bi morali da ispravimo", rekao je Metju Inman, tvorac kultnog stripa o našem najvećem naučniku

U zoru 20. veka Nikola Tesla je želeo da spase svet od njegove zavisnosti of goriva. Sada, jedan autor stripova sa Interneta želi da sačuva poslednju preostalu Teslinu laboratoriju kao počast naučniku, piše u opširnoj reportaži Si-En-En (CNN).

Laboratorija se nalazi na mestu gde je Tesla želeo da razvije bežičnu komunikaciju i čistu, besplatnu energiju za sve. Svoju laboratoriju preselio je u Vardenklif toranj u Njujorku 1902. godine. Zgradu je izgubio nekoliko godina kasnije zbog dugova, a visoki toranj koji je trebalo da bude jedan od glavnih transmitera njegovog sna o bežičnoj energiji je 1917. uništen.

Kasnije se ispostavilo da je lokacija, koju je jedno vreme koristila kompanija za proizvodnju filmova za foto-aparate prepuna toksičnog otpada. Mesto je sada očišćeno i bezbedno za javnost.

Nikola Tesla je umro kao siromah 1943. godine.

Američki CNN navodi da su zgrada i okolno zemljište sada na prodaju.

Metju Inman, tvorac veb stripa "The Oatmeal" udružio je snage sa neprofitnom grupom "Teslin naučni centar" u Vardenklifu kako bi očuvali zgradu kao naučni centar i muzej posvećen "ocu električnog doba".

"Tesla je neobičan heroj i u SAD ima jako malo spomenika posvećenih njemu. Smatram da je to nešto što bi morali da ispravimo", rekao je Inman. "Napravio sam strip o Tesli na mom sajtu. Nikad više "lajkova" na Fejsbuku nisam dobio u svojoj karijeri", rekao je on.

Inman - koji je prikupljao novac za Američko udruženje za borbu protiv raka i Nacionalnu fondaciju za očuvanje prirode - novi projekat nazvao je "Izgradimo prokleti Teslin muzej" i za pet dana, uz pomoć sajta IndieGoGo, prikupio je više od 850.000 dolara.

Cilj projekta je da se prikupi dovoljno novca kako bi se kupilo zemljište i sredila zgrada. Neophodna suma je 1,6 miliona dolara.  Inman je rekao da je šokiran kojom brzinom su ljudi poklonili toliko novca za očuvanje Tesline laboratorije.

"Očekivao sam da ćemo prikupiti oko 20.000 do 30.000 dolara i narednih šest nedelja se patiti. Nisam očekivao da će svakog sata biti uplaćeno u proseku 27.000 dolara. To je potpuno ludo", rekao je on.

Inman je iskoristio potencijal društvenih mreža i pokrenuo je kampanju računajući na podršku 700.000 obožavalaca na Fejsbuku, 300.000 sledbenika na Tviteru i milion sledbenika na Gugl plusu. Takođe je pozvao kompaniju "Dženeral elektrik" koju je osnovao Teslin rival Tomas Edison da doprinese, a dobio je i "skromnu sumu" od Elon Muska, koosnivača Tesla motorsa.

"Tesla je na Internetu u proteklih godinu - dve postao neka vrsta kultnog heroja za štrebere. Mislim da mnogi daju novac ne da bi ispali plemeniti već jer zaista žele da ga podrže", rekao je Inman.

Vardenklif je poslednja zvanična laboratorija gde je Tesla radio. Džejn Alkorn, predsednica Teslinog naučnog centra, kaže da se kasnije preselio u Njujork, ali da je Vardenklif bio njegova poslednja eksperimentalna lokacija. Ta činjenica, kao i njegovi napori da razvije "zelenu energiju", razlog su zbog kojeg je ovo mesto toliko značajno.