Ljudi najčešće prodaju bubreg na internetu kako bi preživeli!

- Kada se ukaže prilika da zaradim nešto, onda sam kriv. Briga me, ako hoće da me hapse, neka dođu, bar ću imati doručak, ručak i večeru, kao i grejanje - očajno poručuje Dejan R., jedan od prodavaca bubrega

Vest da su policijski službenici Uprave za strance podneli krivične prijave Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv A. K. (39) i G. S. (38) iz Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo iz Člana 79 Zakona o transplantaciji organa, izazvala je dosta komentara naših čitalaca, koji su raspravljali o tome ko i zbog čega u našoj zemlji prodaje svoje organe.

Ista procedura korišćena je i u drugom slučaju, ali je za svoj organ osumnjičeni tražio 60 hiljada evra. Policija je zaplenila kompjutere i mobilne telefone koje su koristili.

Prema saznanjima policije, tragovi trgovine vode izvan Evrope, pa su o celom slučaju obavešteni Interpol i nadležni organi zemalja iz kojih su se javljali kupci.

Problem ilegalne trgovine organima u Srbiji nije nov, tvrde lekari. Kako kažu na Vojno-medicinskoj akademiji, u užoj Srbiji s Vojvodinom do sada nije bilo nijednog primera bilo kakve ilagalne ugradnje nekog organa, ali je oglašavanje prodaje često. Sa VMA upozoravaju da nije svaka transplantacija uspešna, naročito ona koja se izvodi ilegalno.

Zakonom je jasno definisana procedura transplantacije organa, od davaoca do primaoca. Za krivično delo ilegalne transplantacije zakon propisuje kaznu od dve do 15 godina.

(Telegraf.rs / RTS)