Novinari među najlošije plaćenima u Srbiji

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović kaže da u Srbiji ima oko 1300 registrovanih medija, što je prevelik broj za ovdašnje tržište, te da veliki broj medija na ovakvom tržištu nužno podrazumeva niske plate i nestabilan položaj zaposlenih

Novinarstvo je među najlošije plaćenim zanimanjima, a situacija u privatnim medijima je "katastrofalna", saglasni su čelnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Sindikata novinara Srbije.

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović kaže da u Srbiji ima oko 1300 registrovanih medija, što je prevelik broj za ovdašnje tržište, te da veliki broj medija na ovakvom tržištu nužno podrazumeva niske plate i nestabilan položaj zaposlenih.

- Još važnije je što to stvara osećaj nesigurnosti zaposlenih, pa kao posledicu imamo autocenzuru koja je obeležila 2013. godinu - rekao je Obradović Tanjugu.

- Tamo gde postoje sindikati znamo da ima kašnjenja u isplati zarada, a u privatnim medijima gde nema sindikata, a takvih slučajeva ima, novinari rade i na crno - zarade im se isplaćuju na ruke ili pola na ruke, pola na račun - objašnjava predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa.

U medijima u unutrašnjosti, navela je, zarade su manje od minimalca, a prema nezvaničnim informacijama ima slučajeva da se u velikom broju privatnih medija u Beogradu zarade ne isplaćuju redovno, kaže Čabarkapa.

Ona je dodala i da neki mediji ne ulaćuju ni doprinose svojim zaposlenima. To, međutim, kaže, nije moguće dokazati jer Sindikat novinara Srbije nema prava da prikuplja informacije o tome, osim u onim gde imaju svoje članštvo.

(Telegraf.rs / Tanjug)