Ako je bilo genocida, izvršen je nad Srbima

- Ako je bilo genocida, on je izvršen prema Srbima tokom operacije "Oluja" i to su naši glavni argumenti koje ćemo izneti tokom ove rasprave - rekao je šef pravnog tima Srbije, Saša Obradović

Šef pravnog tima Saša Obradović rekao je danas da je genocid u Hrvatskoj izvršen nad Srbima, a ne nad Hrvatima, kako to tvrdi hrvatska strana.

Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu počelo je suđenje Srbije i Hrvatske po međusobnim tužbama za genocid.

Na samom početku usmene rasprave, zastupnica Hrvatske izjavila je da u Srbiji nema spremnosti za suočavanje sa istinom o zločinima o čemu, kako je tvrdila, svedoči izjava predsednika Tomislava Nikolića da u Srebrenici nije počinjen genocid.

Ako je u Hrvatskoj bilo genocida on je izvršen nad Srbima u Krajini, kaže Saša Obradović, glavni pravni zastupnik Srbije.

Zastupnik Srbije smatra da je u suđenje primer istorijske ironije jer tužba dolazi iz države u kojoj je srpski narod bio zrtva genocida 1941. A odnos prema Srbima tokom devedesetih bio je oličen u izjavi predsednika Franja Tuđmana, da Srbi treba da nestanu iz Hrvatske, kaže Obradovic.

Kao primer za tu tvrdnju on je podsetio da u toj državi ima jedna trećina Srba od broja koji je postojao 1991. godine.

- Ako je bilo genocida, on je izvršen prema Srbima tokom operacije 'Oluja' i to su naši glavni argument koje ćemo izneti tokom ove rasprave - rekao je Obradović novinarima nakon završetka prvog dana usmene rasprave pred Međunarodinm sudom pravde u Hagu.

On je istakao da Srbija nije želela ovaj spor uprkos velikom broju žrtava srpskog naroda u Hrvatskoj tokom rata. "Ali do njega je došlo i mi se sada nalazimo u fazi koja se može nazvati istorijskom ironijom - srpski narod je u državi Hrvatskoj bio taj koji je doživeo genocid, poznat svima u Jasenovcu, Jadovnu, Jastrebarskom u NDH, koja je u to vreme obuhvatala i BiH i Srem", rekao je Obradović.

Petnaest godina posle podnošenja tužbe za genocid protiv Srbije, hrvatski pravni tim počeo je da iznosi svoje argumente za tvrdnju da su Slobodan Milošević, JNA i paravojne formacije iz Srbije u Hrvatskoj od 1991. do 1995. sprovele "genocidnu kampanju" čiji je jedan deo viđen u Vukovaru. Kampanja je sprovedena kako bi se stvorila velika Srbija i iz nje proteralo nesrpsko stanovništvo.

Osim Miloševića, Arkana i Šešelja, već u prvim minutima rasprave pomenut je i aktuelni predsednik Srbije Tomislav Nikolić čije odbijanje da zločin u Srebrenici nazove genocidom Vesna Crnić Grotic smatra dokazom kontinuiranog negiranja zločina, zbog čega je, navodno, bilo nemoguće spor rešiti van suda. Pred sudom će, ipak je priznala, suđenje biti teško.

Rasprava se nastavlja sutra, a tokom nedelje u sudnici će se pojaviti i 12 svedoka koje je u Hag pozvao hrvatski tim. Argumenti kontratužbe koju je podnela Srbija biće predstavljeni Međunarodnom sudu pravde od 10. marta.

(Telegraf.rs / Tanjug)