Rasprava o tužbama za genocid - suđenje Tuđmanu koje se nikad nije dogodilo

Član pravnog tima Srbije pred Međunarodnim sudom pravde Vilijam Šabas ocenio je da su u Srebrenici ubijani vojnici, dok su meta "Oluje" bili svi Srbi

Usmenu raspravu pred Međunarodnim sudom pravde o uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije trebalo bi nazvati "suđenje Tuđmanu koje se nikad nije odigralo", ocenio je član pravnog tima Srbije pred MSP Vilijam Šabas.

Šabas je u intervjuu za "Politiku" rekao da optužba Srbije protiv Hrvatske za genocid ima snažno uporište u provokativnim, rasističkim izjavama Tuđmana, njegovim ekstremističkim pogledima, kao i u istoriji koja seže do vremena Drugog svetskog rata, što uz ponašanje hrvatske vojske tokom ''Oluje'' predstavlja jak slučaj genocida.

- Najjači argument Srbije jeste da su napadi na Srbe tokom ''Oluje'' bili sasvim drugačijih razmera od onih koji se pripisuju Srbiji protiv Hrvata tokom borbi 1991. godine - rekao je Šabas, podsetivši da je većina pitanja u sporovima između Srbije i Hrvatske već bila predmet suđenja pred MKS-om, ali da Tuđman nikada nije izveden pred lice pravde.

Na pitanje da uporedi slučaj Srebrenice i akcije "Oluja", Šabas je odgovorio da su u Srebrenici ubijani vojnici, dok su meta "Oluje" bili svi Srbi.

- U Srebrenici su vojno sposobni muškarci bili meta za pogubljenje. Žene, deca i starci su bili evakuisani. Tokom ''Oluje'' ne izgleda da su napravljene takve razlike. Svi Srbi su bili meta - rekao je Šabas.

On je dodao da u MKS-u nije lako dokazati svoje tvrdnje, a da je genocid verovatno najteža optužba koja se može izneti protiv neke države, naroda ili pojedinca.

Objašnjavajući razliku između etničkog čišćenja i genocida, Šabas je rekao da se ta dva pojma ne mogu izjednačiti, jer etničko čišćenje podrazumeva proterivanje stanovništva, ali ne i fizičko uništenje.

(Telegraf.rs / Tanjug)