SKADARLIJA DOBIJA NOVI IZGLED NA PROLEĆE: Evo šta će sve biti rekonstruisano

Predviđena rekonstrukcija kaldrme, česme i platoa

- Cilj je da se ovim radovima uredi Skadarlija kao najznačajnija turistička lokacija na teritoriji Beograda kako bi bila poboljšana turistička ponuda - rekao je gradski menadžer Goran Vesić.

Nemački avion prinudno sleteo u Beogradu zbog "dima u kokpitu"

Prema njegovim rečima, projektom rekonstrukcije Skadarske ulice, između Bulevara Despota Stefana i Ulice Strahinjića bana, predviđena je rekonstrukcija kaldrme, česme i pripadajućeg platoa, ozelenjavanje ulice i postavljanje novog mobilijara.

- Verujem da gotovo da nema gosta našeg grada koji ne poseti Skadarliju. Zato je naša obaveza da ovaj jedinstveni deo grada posebno čuvamo jer on predstavlja istoriju našeg grada, naveo je Vesić.

Vrednost projekta je 14,2 miliona dinara, a ministarstvo će učestvovati sa 10 miliona dinara dok će Direkcija za puteve Grada Beograda obezbediti 4,2 miliona dinara.

Do 19. veka sredinom današnje Skadarlije je tekao potok, a početkom 20 veka u Skadarliji je bilo 14 kafana među kojima su „Bajlonijeva pivara”, „Bums keler”, „Vuk Karadžić”, „Zlatni bokal”, „Miloš Obilić”, pa i nama danas poznati „Tri šešira” i „Dva jelena”.

Krajem 19. veka na početku Skadarlije kafana „Pašonin bulevar” bila je prvi beogradski mjuzik hol, a 1908. godine u Skadarliji su održane prve operske predstave.

Današnja Skadarlija je uređena 1966. godine prema projektu arhitekte Uglješe Bogunovića. Sedamdesetih godina prošlog veka Skadarlija se „pobratimila” sa pariskom boemskom četvrti Monmartr.

Skadarliju su posle uređenja posetili britanska kraljica Elizabeta, španski kralj Huan Karlos, Vili Brant, Margaret Tačer, Aleberto Moravija, italijanski predsednik Sandro Pertini, Đina Lolobriđida, Vladimir Visocki, Bert Lankester, a nedavno i potpredsednik SAD Džozef Bajden i mnogi drugi.

(Telegraf)