Da vas neko pita gde se nalaze Gunhuguo gvonćaun i Ćiuuujen, rekli biste da ne znate, a tamo ste bili bar 100 puta!

Kroz ovaj sistem će se prikazivati šta je sve moguće obići u gradu u vremenskom intervalu od pet minuta

Krajem marta u Beogradu će početi postavljanje novih info-tabli koje će turistima iz svih krajeva sveta omogućiti lakše i praktičnije snalaženje po gradu, a do kraja ove godine bi trebalo da ih bude 150.

Turisti koji dolaze u Srbiju su oduševljeni našom ljubaznošću, ali jednu stvar ne podnose!

– Razvili smo jedinstven dizajn i sistem putokaza koji će da integrišu načine na koji ljudi percipiraju grad. Cilj ovog projekta je podržavanje nove hijerarhije učesnika u saobraćaju, gde je pešak na vrhu lestvice.

- Kroz ovaj sistem prikazuje se šta je sve moguće obići u gradu u vremenskom intervalu od pet minuta, čime se povećava intenzitet pešačkog kretanja, a smanjuje korišćenje privatnog automobila. Time pratimo aktuelne prakse u svetskim metropolama poput Njujorka, Moskve, Londona – izjavio je gradonačelnik Beograda Siniša Mali za „Blic”.

Gunhuguo gvonćaun, Ćiuuujen, Kalajmejgeden - tako na kineskom izgovaraju Trg republike, Botanička bašta i Kalemegdan.

Glavne atrakcije prestonice uskoro će gostima iz Kine postati dostupnije jer će se natpisi na njihovom jeziku prvi put pojaviti na turističkim tablama širom grada.

Table će, osim na srpskom i engleskom, biti ispisane i na kineskom i ruskom jeziku.

– Kao što smo i obećali, na novim tablama će biti i ruski i kineski jezik. Očekujemo veliki broj turista iz ovih zemalja, tako da je važno da im Beograd na ovaj način bude na usluzi – rekao je Mali.

Narednih dana žitelji prestonice će na aplikaciji „Beograđani” moći da glasaju za jednu od pet varijanti novih tabli, tačnije za boju gornjeg dela, i odluče se između crvene, žute, crne, zelene i roze.

– Želimo da uključimo građane kako bismo zajedno kreirali lepši grad – zaključio je gradonačelnik.

(Telegraf.rs)