Vodič za vlasnike kućnih ljubimaca: Nije ukinuta šetnja od 20 h do 21 h, ali pod ovim uslovima

Društva za zaštitu životinja apelovala su da bi zabrana šetnje mogla ozbiljno uticati na zdravlje pasa, kućnu higijenu, a onda i na dobrobit vlasnika

Foto ilustracija: Telegraf/Shutterstock

Mera kojom se vlasnicima kućnih ljubimaca dozvoljava da ih u toku policijskog časa prošetaju još uvek je na snazi, ali to bi, po potrebi, moglo da se promeni, nagovestile su republičke vlasti, kao i vlasti Grada Beograda.

Pomenutom merom se dozvoljava vlasnicima ljubimaca da između 20 i 21 sat, kada je zabrana kretanja uveliko na snazi, prošetaju na 20 minuta četvoronožne članove svojih porodica. Pritom, najudaljenija tačka u šetnji ne sme da pređe 200 metara od mesta gde vlasnik ljubimca živi. Takođe, strogo je zabranjeno da se za to vreme vlasnici ljubimaca okupljaju u grupama. 

Dakle, još ova mera nije ukinuta.

Vlasnici ljubimaca dobijaju 20 minuta za šetnju Foto: Pixabay.com

Ova mera je doneta nakon što su se, po uvođenju zabrane kretanja nakon 17 sati, brojna udruženja za zaštitu životinja i vlasnici ljubimca žalili Vladi.

– Žao nam je sto je nužna fiziološka potreba pasa stavljena u kontekst šetanja i kretanja vlasnika koji su samo pratnja i koji će biti dovedeni u bezizlaznu situaciju pooštravanjem zabrane. Ove mere mogu ozbiljno uticati na zdravlje pasa, kućnu higijenu, a onda i na dobrobit vlasnika, te stoga predlažemo konsultacije sa veterinarskom strukom ako je potrebno – poručeno je tada u apelu koji je potpisalo više udruženja.

Tako su nakon 17 sati samo oni sa povocem mogli da napuste svoje domove, a da pritom ne dobiju kazne za kršenje izolacije. No, zbog komplikacija koje su se u međuvremenu stvorile, ali i zahteva drugih grupa građana da i oni dobiju svojih 20 minuta šetnje, posebna dozvola bi mogla da bude ukinuta.

- Znam koliko se ljudi ljutilo što puštamo da građani šetaju pse i to će biti ukinuto, i to ne zato što je ne volim pse, moja ćerka ima psa. Šetajte ga u pet ujutru i u tri posle podne i dovoljno je, važniji su ljudski životi - poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Policijski čas u Loznici Foto: Tanjug/Mirjana Mitrović

Mera je, zasada, i dalje na snazi, a da li će tako i ostati biće poznato u narednim danima.

Posebne mere opreza u toku pandemije

Onima koji poseduju kućne životinje ovih dana su savetovane i posebne mere opreza. Iako nije dokazano da virus može da pređe sa životinje na čoveka, psi i mačke na svojim šapama mogu iz spoljne sredine doneti COVID-19, isto kao što ga čovek može doneti u kuću na obući i predmetima koje upotrebljava.

Zato bi trebalo posle svake šetnje s kućnim ljubimcem pojačati higijenu. Šetnje bi trebalo da budu kratke. Šape se posle šetnje takođe mogu obrisati antiseptičkim maramicama, ali ne preterano, jer previše brisanja može da isuši šape psa.

Dezinfekcija šapa kao preventiva Ilustracija: Nikola Jovanović

Takođe, preporuka je da se tokom trajanja epidemije izbegava najprisniji kontakt s kućnim ljubimcima - da se oni ne puštaju u krevet i da ne dolaze u dodir sa hranom za ljudsku upotrebu. Nakon maženja životinje, ruke uvek treba dobro oprati sapunom i vodom. Nikako se ne preporučuje potapanje životinja u asepsol ili neko drugo dezinfekciono sredstvo.

Video: Ulice Beograda puste, počeo policijski čas

(Telegraf.rs)